Bir meslek ve iş sahibi olan kadınlar genellikle yaşamlarının büyük çoğunluğunu koşturmaca halinde geçirmektedir. Ev işleri, çocukların sorumlulukları, çalışma hayatı derken hepsi üst üste gelmekte ve dolayısıyla çalışan kadınlarda beslenme oldukça zorlayıcı bir hal almaktadır. Bu alanda yapılan pek çok araştırma, çalışan kadınların en sağlıksız beslenen grup olduğunu ortaya çıkarırken, bu nedenle çalışan kadınlar beslenme konusu önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Birazcık da olsa gayret gösterilmesi ve bu konuya ehemmiyet verilmesi halinde çalışan kadınların da sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi mümkündür. Ama Nasıl? Bunu gerçekten istemek ya da istemesek de uygulamak gerekir. Çünkü önlemi alınmayan yanlış beslenmeler kötü sonuçlanabilir.

Çalışırken Yapılan Beslenme Hataları

Günümüzde ister erkek olsun ister kadın, çalışan pek çok birey beslenme konusunda çeşitli hatalarda bulunabilmektedir. Çalışanlarda beslenme konusu oldukça önemli olurken, genellikle bu konu bireyler tarafından göz ardı edilmektedir. Örneğin; sabah kahvaltılarının günün en önemli öğünü olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Fakat çalışanlar pratik ve sağlıksız olarak yapmış oldukları kahvaltılarla, günümüzün en sık beslenme hatalarına düşebilmektedir. Zeytin, peynir, yumurta, salatalık ve domatesli bir kahvaltı menüsü hazırlamak ile fırına gidip simit, poğaça sırası beklemek arasında fark yokken, pek çoğumuz simit, poğaça sırasını tercih ediyoruz. Kahvaltı tabağını akşamdan hazırlamak, yumurtanızı da giyinirken haşlamak hem zamanından tasarruf hem de daha sağlıklı bir güne merhaba demenize yardımcı olur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bunun ile beraber en sık görülen çalışanlar beslenme hataları;

  • Öğünleri atlamak,
  • Gerektiğinden daha az su tüketmek,
  • Bütün gün yemek yemeye fırsat bulamayıp aç kalmak,
  • Fazla kaloriye sahip atıştırmalıklarla öğünleri geçiştirmek,
  • Sağlıksız yemek tercihlerinde bulunmak,
  • Çok fazla kahve tüketmek ve abartılacak kadar yemek yemektir.

Yıllardır çalışan kadın ve erkeklerin sağlıklı beslenmesi konusunda pek çok kez uyarılar yapılır. Ancak yine de inatla direnir, sabahları kahvaltı yapılmaz ya da sağlıksız yapılır, öğünler atlanır, akşam yatmadan önce yemek yenir, az su tüketilir.

Çalışan Kadınlar Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme ve Diyet Uzmanları, çalışan kadınların nasıl sağlıklı bir şekilde besleneceğine dair pek çok öneride bulunmaktadır. Çalışan kadınların gerek ofiste gerekse evde kan şekerinin düşmemesi ya da iştahını kontrol edebilmesini sağlayabilmek adına sağlıklı beslenmenin püf noktalarına dair tüyolar verilir. Dolayısıyla çalışan kadınların sahip oldukları hayat şartlarında sağlıklı beslenebilmesi için sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmaları gerekir. Örneğin; sabahları işe gitmeden önce hem metabolizmayı hızlandıracak hem de güne enerji dolu başlatacak besinler tüketilmesi gerekir. Peynir, yumurta gibi içeriğinde bol miktarda protein olan besinlerin ve tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesi, sık öğünlerde az yemekler yenmesi, öğle yemeklerinde iş yerinden çıkmaya özen gösterilmesi, tercih edilen yiyeceklerde fast fooddan uzak durulması, daha hafif ve doymamış yağlar içeren besinlerin tüketilmesi, her gün aynı yemekleri tercih etmeyip, arada sırada farklı lezzetlere de yer verilmesi gerekir. Örneğin; salatalarda ton balıklısı tercih edilebileceği gibi, sabahları daha pratik kahvaltı isteyenler smoothieler hazırlayabilirler.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz