İlk defa 1853 yılında George Crum tarafından keşfedilen patates cipsi, günümüzde en çok tüketilen gıdalar arasında yer almaktadır. Restoranda yer alan bir müşterinin kızarmış patatesi çok kalın bulması, patates cipsinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sağlıklı beslenme bakımından oldukça zararlı olan patates cipsleri, ne yazık ki pek çok kişinin kilo vermesini engellemektedir.

Ne Hissettiğinizi Öğrenin

Pek çok kişi patates cipslerini aşırı derecede sevmektedir. Dolayısıyla diyetteyken cips yeme isteğini bastırma oldukça zorlaşır. Eğer cips yeme isteğiniz baskın bir şekilde ortaya çıkıyorsa, o an ne hissettiğinizi öğrenin. Ruh haliniz sebebiyle (üzüntü ve mutsuzluk gibi) cips yemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda kendinizi durdurun.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Başka Bir Gıda Tüketin

Cips yemek yerine sağlık açısından daha uygun olan bir besin bulun. Örneğin canınız o an tuzlu bir şey tüketmek istiyor, aklınıza da cips yemek geliyorsa bunun yerine tuzlu fıstık tüketmeyi deneyin ya da patates cipsini kendiniz sağlıklı bir şekilde hazırlamayı deneyin.

Öğünlerinizi Atlamayın

Öğünlerinizi atlamak da cips yeme isteğinizi arttırabilir. Kan şekerinizin düşmesi ya da çıkması, tatlı veya tuzlu yiyeceklere karşı hassasiyetinizi arttırabilir. Uzun zaman aralıkları boyunca bir şey tüketmemek kan şekerini düşürür. Dolayısıyla vücut karbonhidrat isteğini karşılamak ister. Bu durumda cips yerine meyve ya da sebze tüketmeyi deneyin.

Sakız Çiğneyin ya da Su İçin

Cips yeme isteğini bastırma yollarından biri her cips yemek istediğinizde sakız çiğnemeyi ya da su içmeyi denemektir. Sakızlar, bu konuda oldukça faydalıdır. Ağzınız sakızla meşgulken aklınızdan patates cipsi çıkacaktır.

Ölçülü Tüketim Yapın

Her diyetisyen haftada bir gün olmak şartıyla diyette izin verilmesini ve en çok istenen, sevilen besinin bir öğünde tüketilmesini önerir. Patates cipsini çok seviyorsanız, haftada 1 kere tüketebilirsiniz. Fakat bu tüketimi de dengeli şekilde yapmanız gerekir. Aldığınız cips paketini, küçük porsiyonlara ayırın. Bunu cipsin kalorisine ve gramajına bakarak ayarlayabilirsiniz. Örneğin bir cips paketi 500 kalori ve cipsin gramajı 100 gram ise 20 gramlık paketler oluşturduğunuzda alacağınız kalori miktarı 100 olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz