Çocuklara ne öğretirseniz onu alırlar ve bu aldıklarının üzerine katarak hayatlarını yaşarlar. Bu, hepimizin geçmişe dönüp baktığında kendinde de fark edebileceği bir gerçektir. Yemek yeme alışkanlığı da bu şekilde kazanılır. Çocukken nasıl bir beslenme alışkanlığına sahip olursanız, yetişkinliğinizde de genel hatları ile o şekilde ilerler.

Çocuklarınızın yemek yememesinden şikayet edebilirsiniz ancak bunun pek çok yöntemi vardır. Biraz sabırla bu yöntemleri uygularsanız, çocuğunuza sevmediği her şeyi sevdirebilirsiniz. Abur cubur dediğimiz atıştırmalıklar ve cola gibi asitli içeceklerle tanışmasını önlemelisiniz. Direk yasak koymayın, sadece evde bulundurmayın. Arkadaş çevresinde bu tarz yiyecekleri kesin görecektir ama evde olmadıkça ve sizden görmedikçe yeme alışkanlığı edinmeyecektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak için yapılması gereken en önemli yöntemlerden biri taklitle öğretme taktiğidir. Onların yanında ne yerseniz, onlar da aynı şeyi yerler.

Çocuklar ellerinin altında olan ve çabuk ulaşabildikleri yiyecekleri daha çok tüketirler. Bu yüzden meyve ve kuruyemiş gibi yiyecekleri göz önünde bulundurun. Onlar da her acıktıklarında bu sağlıklı gıdalardan atıştırsınlar.

Sevilmeyen yemekler listesindeki tüm sebze ve meyveleri opsiyonlu tutun. Sofrada birbirinin muadili olan çeşitler bulundurun. Ayrıca ilgisini çekecek şekilde süsleyerek sunun ve değişik tarifler uygulayın. Bu şekilde çocuğunuz sebze yeme alışkanlığını daha kolay ve hızlı kapacaktır. Çocuklara yönelik birçok yemek tarifi bulunmaktadır; bunlardan destek alabilirsiniz.

Çocuğunuzu fast food ile ödüllendirmeyin! Fast food tarzı yiyeceklere hayatınızda yer vermeyin. Herhangi bir şeyin karşılığında ödül olarak köfte sandviç, çikolata, kendi yaptığınız kek ya da dondurma gibi yiyecekleri ödül göstermeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle fast food gibi obeziteye yol açan beslenme türlerinden uzak duracaktır.

Hangi yiyeceği neden yediğini, neye iyi geldiğini, yemediği takdirde neler olduğunu ona açık bir dille ve örneklerle anlatın. Sebebini bildikleri şeyleri daha kolay benimser ve uygularlar.

Tüm bunları yapmadığınız takdirde çocuğunuz düzensiz bir beslenme alışkanlığına sahip olabilir ve bu durum, ufak tefek değişiklikler dışında genel olarak böyle gidebilir. Belki yetişkin bireyler haline geldiklerinde zararlı alışkanlıklarından kurtulacaklardır ancak o zamana kadar yanlış beslenmiş olacaklar. Bunların sonuçlarını da yaşıyor olacaklar.Çocuklara doğru beslenmeyi öğretmek neden önemli? İşte, bu yüzden önemlidir! Sağlıklı ve bilinçli bir birey olması için çocuğunuza iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırın.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz