Çocuklara vitamin takviyesi, günümüzde pek çok ebeveynin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Çocukları büyüdükçe gelişimlerini tamamlayabilmek ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına vitamin ve minerallere ihtiyaç duyulurken, bunlar bazen sağlıklı beslenme yöntemi ile bazen de takviye ile temin edilebilmektedir.

Genellikle çocuklar dengeli ve sağlıklı beslenme ile yeteri kadar besin tüketebilirken, bazı zamanlarda bu besinlerden alınan vitamin ve mineraller yeterli gelmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise çocuklara vitamin takviyesi yapılabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Çocukların Besin İhtiyacı Nelerdir?

Çocukların besin ihtiyacı çoğu zaman yaşına, cinsiyetine, gelişimine, büyüme ve aktivite düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Diyetisyenlere göre 2 ila 8 yaş arasındaki çocukların günlük olarak 1000-1400 kalori, 9 ila 13 yaş arasındaki çocukların ise 1400 – 2600 kalori tüketmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine yaşına ve bu gibi faktörlere bağlı olarak belirli seviyede kalsiyum, demir, fosfor, A, B12, C ve D vitamini gibi vitaminler de tüketmesi önemlidir.

Çocukların besin ihtiyaçları elbette ki bu kadarla sınırlı değildir. Çocuklar sağlık ile büyüyebilmek için belirli miktarda vitamin ve mineral alması gerekmektedir. Bu ihtiyaçlar küçük çocuklar, büyük çocuklar ve gençlerde farklılık gösterebilmektedir.

Çocukların Vitamin İhtiyaçları Yetişkinlerden Farklı mı?

Çocukların vitamin ihtiyaçları yetişkinlerle hemen hemen aynıdır. Ancak seviyeleri değişiklik gösterebilmektedir. Çocuklar zaman içerisinde kemik gelişimi için kalsiyum ve D vitaminine ihtiyaç duyarken, sağlıklı beslenme ile bu gibi ihtiyaçları karşılayabilmek önemlidir.

Bunun yanı sıra B12, B6, A, D vitamini, iyot, kolin, demir, çinko gibi besin maddeleri de erken yaşta beyin gelişimini destekleyen önemli unsurlardan biri olurken, yetişkinlere kıyasla daha az ihtiyaç duyulan bu vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması gerekmektedir.

Çocuklara Vitamin Takviyesi Yapılmalı mı? İhtiyaçları Var mı?

Bazı çocuklar aşırı iştahsızlık, yemek seçiciliği ve bu gibi durumlar sonucunda vitaminsizlik ve dolayısıyla bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda çocukların gelişimini destekleyebilmek için vitamin takviyesi yapılması gerekebilir.

Vitaminlerin faydaları çocukların gelişimi açısından oldukça önemli olurken, beyin gelişimi, kemik gelişimi, fiziksel ve zihinsel gelişimleri vitaminler sayesinde tamamlanmaktadır. Her vitaminin vücutta önemli bir yeri bulunurken, gerekli durumlarda takviye yapılabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz