Çocukların iç dünyalarında yaşadıkları olaylar onları iştahlı ve iştahsız yapan faktörlerin başında gelmektedir. Çocuğun iştahını kesen faktörler unsurlar onların bilinçaltındaki endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi bir duygu olabilir. Eğer çocuğunuzun iştahsızlık sorunu olup olmadığını araştırıyorsanız, öncelikle fiziksel bir rahatsızlığı, devamında ise duygusal rahatsızlığı olup olmadığını araştırmalısınız. Çünkü çocukların iştahsızlık yaşamalarında bilinçaltına yerleştirdikleri duygular çok büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarındaki iştahsızlık sorunu araştırırken anne babaların dikkat etmeleri en önemli konulardan biri de aynı yaştaki çocukların benzerlikleri ve farklılıkları olmalıdır. Burada bahsedilmek istenen çocuğunuzu başkalarının çocukları ile kıyaslayın demek değildir. Her çocukta farklı olan büyüme hızı ile orantılı bir şekilde değişen yemek yeme kapasitesi olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun başka çocuklara göre değerlendirilmesi çocuğunuza yansıtmak ise onun duygu dünyasını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle araştırma yaparken çocuğa hissettirilmemelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Çocuklardaki İştahsızlık Sorunlarına Karşı Çözüm Yolları

  • Temiz hava ve dışarıda yapılan gezintilerle oyunlar çocuğunuzun iştahının artırılmasına yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuza yemeğin sunulması da iştah artırıcı bir unsurdur.
  • Öğün aralarındaki hamburger gibi fast food tarzı veya abur-cubur atıştırmalarını engelleyin.
  • Çocukların sizden örnek aldığını unutmayın. Yani sizde düzenli bir şekilde yemek yiyin ki ocuklarınızda sizden örnek alarak düzenli bir şekilde yemeklerini yesinler.
  • Çocuklarınıza yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirmeye çalışın. Sofrada yemeyen çocuklar için arkalarından koşarak bir şeyler yedirmeye çalışmayın.
  • Yemeğini yemeyen çocuğunuza karşı cezalandırıcı davranışlardan olabildiğince kaçının. Cezalandırdığınız çocuk size olan tepkisini yemek yemeyerek gösterebilir.
  • İştah şurubu gibi satılan ilaçlar ile çocuğunuzun iştahını artıracağınızı düşünmeyin. Bu tür ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz