Özellikle ilk 6 ay ve onu takip eden günlerde anne sütü çocuğun bağışıklık sistemi için en etkili şeydir. Peki, çeşitli sebeplerle anne sütü alamayan ya da anne sütünü artık bırakmış olan çocuklarda bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz?

Azıcık ateşi olan çocuğa verdiğimiz ilaçlar, üşüyecek diye kat kat giydirdiğimiz çocuğumuzu terletmeler, yeter ki karnı doysun diye tek yönlü beslemeler aslında bağışıklık sisteminin katilidir. Sağlıklı bir çocuk demek iyi savaşan bir bağışıklık sistemi demektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ücretsiz ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Çocukları Nasıl Beslemeliyiz?

Aslında bunun için gerekli olanları neredeyse tüm anneler adı kadar biliyorlar. Bir kez daha sıralamakta fayda var. Öncelikle doğal ürünleri tercih etmek önemli. Yani rafta uzun süre kalabilen rafine gıdalar bağışıklık sisteminin en büyük düşmanıdır. Daha sonra da dengeli beslenip beslenmediğinin kontrolü zaten bizim elimizde. Özellikle antioksidan dediğimiz vücudu tüm kötü hücrelerden arındıran A, C, E, D vitaminleri ve demir açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Bunlar da somon, ciğer, mantar gibi gıdalarda bolca var. Ayrıca sebzeler A vitamini, meyveler C vitamini açısından zengindir. Çocukların çok sevdiği yemekler arasında olan köfte ile de çocuğun çinko ihtiyacını karşılamış oluruz. D vitamini için güneşin yakmadığı saatlerde çocuğu güneşe çıkarmak bunun yanında pekmez, yumurta, bakliyat, kurutulmuş meyveler tüketmesini de sağlamalıyız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmede Alternatif Yöntem

Birtakım aşılar da çocuğu bazı hastalıklardan koruyabilir. Ancak bunun tercihi tamamen ebeveyne bağlıdır. Bunun araştırmasının iyi yapılması, gelişi güzel karar verilmemesi gerekir. 2 yaşından itibaren tam anlamıyla sosyalleşmeye başlayan çocuğun birçok hastalık mikrobuyla tanışması kaçınılmazdır.

Özetle çocuk dengeli beslenirse, yeteri kadar uyursa, vücudunu gerektiği kadar hareket ettirecek ortamı bulursa hastalık korkulacak bir kelime olmaktan çıkar. Çocuğunuzun hastalanmasından ziyade gerekenleri zamanında yapmamış olmaktan korkun.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here