Diyabet hastalığının belirtileri arasında, çok susama, çok ve sık idrar yapma, çok yemek tüketmek buna rağmen kilo kaybetmek, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, bulanık görmek yer almaktadır. Hastalığın belirtileri görünmeden de gizli olarak hastalık seyredebilir. Hastalık belirtileri görünmeye başladığında hasta uzun süredir aslında şeker hastası olabilir ve bulgular kendini yeni göstermeye başlamıştır. Diyabet ciddi bir hastalıktır, ancak uygun beslenme tedavisi, tıbbı tedavi, düzenli egzersiz ile sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Çocuklarda Diyabet Hastalığı Belirtileri

Çocukluk döneminde görülen diyabet tip 1 diyabet ya da juvenil diyabet olarak adlandırılmaktadır. Tip 1 diyabette bilinmeyen bir nedenle harekete geçen bağışıklık sistemi, insülin yapımıyla görevli olan pankreas beta hücrelini tahrip etmektedir. Çocukluk dönemindeki diyabet hastalığında insülin üretimi yok denecek kadar azdır ve çok idrara çıkmak, çok su içmek ve zayıflamak temel belirtilerdir. Bazı durumlarda bulgu olmamasına rağmen kan testlerinde bu durum saptanabilmektedir. Bu tür diyabet hastalığının belirtileri göründüğü andan itibaren kişi insülin kullanmaya başlayacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yetişkin Diyabet Hastalığı Belirtileri

Yetişkin yaşlarda ortaya çıkan tip 2 diyabet hastalığının ise nedeni bilinmemektedir. Obezite ile ilişkili bir hastalıktır. Yetişkin diyabet hastalığı, kan yağlarında artış, kalp krizi, böbrek hastalıkları, inme ve hipertansiyon için en önemli risk faktörlerindendir. Şeker hastaları bu tür çeşitli organ bozukluklarına yol açmaktadır. Diyabet hastalığı görme kayıplarına da neden olmaktadır. Tip 2 diyabetli bireylerde poliüri (sık idarara çıkma), polifaji (çok yemek), polidipsi (çok su içme), sık enfeksiyon geçirme gibi belirtiler görülmektedir. Düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yapmanız erken teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz