Diyabet; Kan şekerinin artması veya ani bir şekilde azalmasıyla seyir eden bir metabolizma hastalığıdır. Ülkemizde ise yaklaşık olarak 40 milyon insan diyabet hastalığına yakalanmış durumdadır.

Günümüzde diyabet hastalığını ortaya çıkmadan önleyebilmek için düzenli egzersizler, hareketli ve yüksel moralli bir hayat, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması gerekmektedir. Yürüyüşlerin ve egzersizlerine yanı sıra yüzme, kayak ve benzeri gibi spor dalları ile da ilgilenmek vücut içerisinde bulunan glikozu etkili bir biçimde kullanılmaya, kan şekeri kontrolünün sağlanmasına yardımcı olup, bizi diyabetten uzak tutmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Her dört diyabetli insanın birinde depresyon riski de oluşmaktadır. Diyabetin seyrini değiştiren bu depresyonlar tedavi altında kontrol edilmeli ve hasta yakınlarının da bu yaklaşımlara özen göstermeleri gerekmektedir.

Karbonhidrat içeren besinlerden vücudun istemiş olduğu seviyeden fazla tüketilmesini önlememiz gerekmektedir. Kan şekerini kontrol altına alabilmek için, diyabetli bir kişiye özgü beslenme yöntemleri verilmektedir. Bu beslenme programları ise Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından sağlanıp, diyabetli tanıdıkların beslenme programları uygulanmamalıdır. Çünkü her beslenme program kişiye özeldir. Aynı zamanda Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından verilen programlara da sadık kalınması gerekmektedir.  Her insan gibi, diyabetik insanların da enerji, karbonhidrat, lif, yağ, mineral ve vitamin gibi ihtiyaçları vardır. Burada tek önemli nokta, diyabetik insanların bunları dengeli olarak tüketmesi gerekmektedir.

İnsülin hastaları, vücut üzerindeki eksikliği yerine koyabilmek için enjeksiyon yoluyla yardım alırlar. Kan şekerini ayarlayabilmeleri için tüketilen ilaçlar sayesinde sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Bu gibi hastalıkları zamanında teşhis edilmesi, düzenli tetiklerin yapılması, birçok organda rahatsızlıklara yol açabildiği gibi, hastalık ile barışık yapıda olarak, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmenin kontrolleri her zaman elimizde olduğunu bilmemiz gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz