Diyet yaparken kilo verme hızının durakladığı dönemlerde kişinin motivasyonu düşer, morali bozulur ve kişi bazen umutsuzluğa kapılıp diyet programından vazgeçip aşırı yemek yemeye başlayabilir. Oysa ki bu durum sağlıklı kilo verme sürecinin bir aşamasıdır. Duraklama yaşanan bu kilolar, kişinin dirençli kilolarıdır. Vücut bu süreçte verdiği kiloya adapte olur ve bu duraklamalar verdiğiniz kilonun geri alınmayacağının bir sinyalidir.

Kilo Kaybı Neden Yavaşlar?

Kilo kaybınızın bazı dönemlerde yavaşlaması çok normaldir ve bu duraklama sağlıklı kilo verdiğinizin bir göstergesidir. Kısaca yağ kaybı mekanizması şöyledir: kilo kaybederken yağ hücreleri kaybolmaz sadece boyutları küçülür. Kilo kaybıyla beraber yağ hücrelerinin içi boşaldıktan sonra boyutlarının küçülmesi için gerekli olan bir süre vardır. İşte bu dönemde kilo verme hızınız doğal olarak yavaşlayacaktır. Ayrıca vücut vermiş olduğu kiloya bu sürede adapte olacaktır ve tekrar metabolizma harekete geçecektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Vücudumuz, her koşulda kendini korumak için farklı mekanizmalara sahiptir. Susuz kaldığınızda ‘susuzluktan ölmek üzereyim’ diyerek vücutta su tutulumu sağlar ve bu durum ödeme neden olur. Aynı şekilde vücuda alınan enerji azaldıkça ve yağ kaybı gerçekleştikçe vücut kendini korumaya alarak bazal metabolizma hızını yani vücudunuzun enerji harcamasını az miktarda düşürmektedir. Yine kilo veren kişi daha fazla acıktığını hissedebilir. Bu durumda da vücut mekanizması ‘yağ miktarım azaldı açlıktan ölmek üzereyim’ diyerek iştahınızı artıran ghrelin hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olmaktadır ve sizi atıştırmalıklara yönlendirmektedir.

Tüm bu nedenlerin hiç biri kilo vermenizin devamlılığını sağlamaya engel değildir. Tüm bu mekanizmalar vücudun fizyolojik mekanizmalarıdır yani doğal olarak var olan mekanizmalardır. Diyet sürecinizde kilo vermeniz yavaşladığı ya da tamamen durduğu zamanlarda doğru bir beslenme programı ve egzersiz takviyeleriyle en kısa sürede metabolizma harekete geçecektir. Bu nedenle diyet süreciniz mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanı ile takip edilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz