Günümüzde sağlıklı beslenme konusuna dikkat eden pek çok insan günlük olarak ne kadar protein tüketmesi gerektiğini merak etmektedir. Günlük protein tüketimi yaşamını sürdüren her insan için gerekli olurken, aynı zamanda protein ağırlıklı diyet insanların daha kolay kilo verebilmesine de yardımcı olmasıyla bilinmektedir.

Diyette Protein Tüketimi

Protein sağlık açısından önemli olan ve insan vücudunda mutlaka bulunan bir besin maddesidir. İnsanlar yaşamak için proteine ihtiyaç duyarken, dolayısıyla bu bileşenin diyet yaparken de mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadar?

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam için her insan günlük belli bir miktarda protein tüketmesi gerekmektedir. Genellikle insanların günlük protein ihtiyacı yapısına göre değişiklik gösterebilirken, genel olarak bakıldığında bir insan için günlük protein tüketimi vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram olarak ifade edilmektedir. Bu miktar daha çok hareket etmekten hoşlanmayan bir erkek için 56 gram olurken, aynı niteliklerdeki kadın içinse 46 grama tekabül etmektedir.

Günlük olarak tüketilmesi gereken bu protein miktarı sağlık açısından protein eksikliğinin önüne geçebilmektedir.  Ancak bu alanda yapılan bazı araştırmalara göre bu miktar kesinlikle yeterli gelmezken, bir insan için tüketmesi gereken en doğru protein miktarının fiziksel aktivitesi, yaşı, fiziği, cinsiyeti, kas kütlesi ve hali hazırdaki sağlık durumu gibi faktörlerin etkili olduğu ifade edilmektedir.

Diyette Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı

Günümüzde pek çok diyetisyen insanlar için diyette günlük alınması gereken protein miktarı konusunda dikkatli olmalarını tavsiye etmektedir. Yaşamını sürdüren her bir birey için diyette günlük alınması gereken protein miktarı hakkında önce bireyin çeşitli kişisel özelliklerini araştıran uzmanlar, bu şekilde kişiye özel olarak bir diyet programı hazırlayabilmektedir.

Aşırı Protein Alımı Zararlı mı?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise aşırı protein alımının zararlı olup olmadığıdır. Sporcular sıradan insanlara kıyasla 2 katı fazla protein tüketiminde bulunurken, bu durum insanlarda soru işaretlerine neden olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda aşırı protein vücurda çeşitli şekillerde zarar verebilmektedir. Örneğin; böbreklere giden kan akışını hızlandırarak yoğun basınca neden olmak ya da vücudun düzenini bozarak vücuttaki kalsiyumun fazladan atılmasını sağlamak bu durumun zararları olarak gösterilebilmektedir. Dolayısıyla pek çok diyetisyen bu konuda uyarılarda bulunmakta sağlıklı beslenme konusunda profesyonel bir destek alınması gerektiğini ifade etmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz