Zerdeçalın en güçlü etken maddesi olan kurkumin anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir. Aynı zamanda zerdeçal güçlü bir alkalidir. Tüm bu özellikleri ile osteoartrit, romatoid artrit, Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde, sindirim sistemi problemlerinde, karaciğer hastalıklarında ve kanser tedavisinde olumlu etkileri görülmüştür.

Nelere İyi Gelir?

Uzun yıllardan beri, alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılan zerdeçal bitkisi, meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve cilt kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Direkt olarak zerdeçal kanseri yok etmemektedir. Sadece bu kanser türlerine yakalanma riskini düşürmektedir. Ayrıca bu bitkinin içeriğinde bulunan “kurkumin” adı verilen maddenin de kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı da biliniyor.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Zerdeçal Sindirim Sistemi Dostudur: İçeriğindeki kurkumin maddesi indometazin ve reserpin benzeri ilaçların midede oluşturduğu tahribata karşı mideyi güçlendirmektedir. Ayrıca kurkumin maddesi yağları yakan safra akışını da sağlamaktadır.

Zerdeçal rizomu, safra kesesi hastalıkları ve hazımsızlık gibi önemli sağlık sorunlarında kullanabilmektedir.

  • Osteoartrit ve romatoid artritte faydalıdır: anti- inflamatuar etki gösterir ve asteoartrit gibi romatizmal hastalıklarda ağrıyı hafifletir.
  • Zerdeçal Beyine Faydalıdır: Los Angeles’ta bulunan Cedars-Sinai Tıp Merkezi tarafından hayvanlar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya göre zerdeçalın içeriğinde bulunan “kurkumin” maddesinin inme rahatsızlığı geçiren hastalara iyi geldiği sonucu ortaya çıkmıştır. Yani kurkumin maddesi inme sonucu zarar gören beyin hücrelerinin daha çabuk onarılmasına yardımcı oluyor.
  • Zerdeçal Kolesterolü Düşürüyor: Yapılan deneysel çalışmalar zerdeçalın kolesterolü düşüren bir bitki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
  • Zerdeçal Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelmektedir: Özellikle Çin ve Hindistan’da alternatif tıp oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çin’de ve Hindistan’da yüzyıllardır, zerdeçal karaciğer toniği olarak kullanılmıştır. 1983 yılında zerdeçal üzerinde çalışma yapan Planta Medica bu bitkinin karaciğer tahribatına karşı önleyici özelliklere sahip olduğunu belirtmiştir.
  • Zerdeçal Şekere İyi Gelir:  araştırmalar özellikle prediyabet olan kişilerde zerdeçal tüketiminin diyabeti önleyebileceğini bildirmiştir. Zerdeçal kan şekerini dengeler. Tip 2 diyabete karşı koruyucu bir etki gösterir.

Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal, iltihap gidermeye, yaraların hızlı iyileşmesine, yaraların mikrop kapmamasına, romatizmaya yardımcı olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz