Günümüzde pek çok anne, 9 aylık hamilelik sürecinde almış olduğu kiloları doğumun hemen sonrasında vermeyi istemektedir. Ancak bebeğin tek besin kaynağı olan anne sütünün yeteri kadar üretilmemesi ve bebeğin ihtiyacını karşılayamayacak olma korkusu anneleri diyet yapmaktan çekinir hale getirmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanları hamilelik döneminde yaklaşık olarak 9 ila 12 kilo almanın normal bir durum olduğunu sık sık belirtirler. Ancak her kadının metabolizması ya da hamile kalmadan önceki kilosu gibi çeşitli etkenler göz önünde bulundurulduğunda, alınacak kiloya dair herhangi bir sınırlama getirmek mümkün değildir. Dolayısıyla bu dönemde bazı kadınların 6 kilodan 17 kiloya kadar kilo alabilmesi mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi?

Doğumdan sonra emziren annelerin beslenmesi oldukça önemli bir konudur. Bazı anneler şekerli gıdaların süt artırıcı olduğunu düşünerek fazla tüketim yapmakta ve kilo almaya devam etmektedir. Ancak bu bilinen yanlış bir bilgidir. Çünkü süt artıracağı düşünülerek yağlı ve şekerli besinler tüketmenin bilinçsiz bir beslenme şekli olduğunu bilinmelidir.

Öte yandan bazı anneler ise doğum yaptıktan hemen sonrasında oldukça katı kilo verme listeleri uygulamaktadır. Bu da sağlıklı beslenme açısından yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Uygulanan bu katı kilo verme programları annenin hem kas kaybı gibi çeşitli hastalıklara yakalanmasına, hem de süt üretiminin durmasına neden olabilmektedir. Bu gibi nedenlerden ötürü emziren annelerin beslenmesi oldukça önemlidir. Lohusalık döneminde hem sağlıklı beslenmek hem de kilo vermek isteyen annelerin bol bol emzirmeleri ve Beslenme ve Diyet Uzmanı kontrolünde sağlıklı ve dengeli beslenme programlarına uymaları gerekir.

Emziren Anneler Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelik döneminde almış olduğu kiloları lohusalık döneminde vermek isteyen annelerin Beslenme ve Diyet Uzmanları ile beraber çalışması ve emziren anne diyeti uygulaması gerekmektedir. Aslında emziren anne diyeti denilen şey sadece konu için tanımlanan bir tabirdir. Tüm diyetler kişiye özeldir. Emziren anne diyeti tüm emziren annelerin uygulayabileceği bir diyet programı değildir. Emziren annenin kendisi ve bebeğinin tüm yaşamsal faktörleri göz önüne alınarak programlar hazırlanır.

Bir annenin günde alması gereken en az kalori miktarı ortalama 2.000’dir. Uygulanacak olan kilo verme programlarının ise 1.500 kaloriden daha az olmamasına dikkat edilir. Emziren anneler için uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan bu listeler sayesinde annenin ve bebeğin temel besin ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

Emziren annelerin bu dönemde kilo verebilmek için en az 4 ay beklemesi, bebeğini bol bol emzirmesi, spor yapması ve bunun gibi aktiviteler yapması, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için önemli konular arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz