Sindirim sistemi ile alakalı yaşanan sağlık sorunlarını inceleyebilmek adına herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaksızın ağız yolu ile gerçekleştirilen bir işlem olarak ifade edilmektedir. Gastroentoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işlem sayesinde, vücutta hiçbir kesik olmadan organ incelemesi gerçekleştirilebilmektedir.

Mide ülseri, karın ağrıları, yutkunma güçlüğü, geçmeyen mide bulantısı, mide kanaması, sebebi belirlenemeyen kilo kaybı, uzun süre devam eden ishal ve kabızlık, midede oluşan tümör gibi çeşitli sağlık sorunlarında yapılması gereken endoskopi, organların incelenerek sorunun neden kaynaklandığını belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla insan sağlığı açısından hayati bir önem taşıyan endoskopi, dikkat ve özen gerektiren bir durumdur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Endoskopi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Endoskopi sonrası beslenme konusu, bu işlemden geçen birçok hastanın en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Mide ile alakalı bir durum olduğundan bu işlem sonrasında hastaların nasıl besleneceği, neleri tüketip neleri tüketemeyeceği hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Endoskopi sonrası beslenme için öncelikle hastanın en az 2 saat kadar beklemesi gerekmektedir. Bu süre zarfı içerisinde lokal anestezinin etkisinin geçmesi beklenmeli ve su ya da sulu yemek de dahil olmak üzere hiçbir besinin tüketilmemesi önemlidir. Aksi takdirde midede şişme ve bulantı gibi durumlar görülebilmekte ve hasta yediklerini kusabilmektedir.

Hastalar endoskopiden 2 saat sonrasında sağlıklı beslenme kurallarına dikkat ederek sulu besinler ve tüketerek beslenmesine başlayabilmektedir. Bu işlem sonrasında en az 4 – 5 saat midede şişkinlik, gaz gibi problemler görüleceğinden ağır besinleri tüketmekten kaçınmak önemlidir. Dolayısıyla mide rahatsızlığı olan hastaların endoskopi sonrasındaki diyetlerinde dikkatli olmaları önemlidir.

https://www.high-endrolex.com/30

Endoskopi Sonrası Beslenme Nelere Dikkat Edilmeli?

Pek çok sağlık sorunu ve tıbbi müdahalede olduğu üzere sağlıklı beslenme konusu, başlı başına en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu dönemde operasyondan 2 saat sonra yemek yiyebilen hastalar, düzgüsel diyet olarak nitelendirilen sulu besinler tüketmeye dikkat etmelidir.

Bunun ile beraber bu dönemde hastaların diyetisyen tavsiyelerine kulak vermesi önemlidir. Örneğin; uzmanlar hastalarına endoskopi sonrasında domates çorbası tüketmesini tavsiye etmekte, laktozsuz ve az yağsız süt tüketilmesi, meyve sularına şeker ilave edilmemesi, taze ya da kuru meyvelerden komposto yapılması, katı ve gaz yapıcı besinlerden kaçınılması, kahve, hazır meyve suları ve hazır tatlandırıcı içeren besinlerin tüketilmemesi gibi konularda dikkatli olunması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz