Fibromiyalji (FM), yaygın ağrı, yorgunluk, depresyon, uyku bozuklukları gibi semptomlarla hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Semptomların azaltılmasında ile tedavide besin destekleri ve diyet değişiklikleri yer almaktadır.
• Yapılan çalışmalar, FM’de oksidatif stresin önemli bir rol oynadığını bildirmektedir. Oksidatif stresi azaltmak için antioksidan içeriği yüksek bir beslenme planı uygulanmalıdır.
• Hayvansal gıda tüketimi azaltılmalı ve bitkisel temelli bir beslenme planı tercih edilmelidir.
• Akdeniz diyeti, tedavide en etkili beslenme modelidir. Bitkisel yağ kaynakları (zeytinyağı, çiğ kuruyemişler, avokado) tercih edilmeli. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi sınırlandırılırken, haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir.
• Kırmızı- mor meyvelerin antioksidan içeriği yüksektir (böğürtlen, çilek, yaban mersini, siyah üzüm, kırmızı dut gibi). Turuncu-sarı- kırmızı meyveler ve sebzeler beta- karoten kaynağıdır (havuç, kırmızı biber, kayısı, tatlı patates…).
• C vitamini alımı, oksidatif stresin azaltılmasında etkilidir. Günde 2-3 porsiyon taze meyve tüketilmeli. Öğünlerde bol yeşillikli salata tüketilmelidir (maydanoz, marul, roka, dereotu…).
• Antioksidan mikrobesin öğeleri olan selenyum, magnezyum ve çinko kaynakları: balık, çiğ badem, brezilya cevizi, baklagiller beslenme planında yer almalıdır.
• Paketli gıda TÜKETİLMEMELİDİR. Mono sodyum glutamat (MSG) ve aspartam (yapay tatlandırıcı) yüksek dozlarda tüketildiğinde FM’li kişide nörotoksik etkilere neden olduğu belirtilmektedir. Bu iki madde paketli gıdaların büyük çoğunluğunda bulunmaktadır !!!
• Fazla kilo FM semptomlarını artırmaktadır. Bu nedenle tedavide öncelik kişiyi İDEAL KİLO aralığına getirmek olmalıdır.
• FM de kişinin tiroit fonksiyonları, demir depoları ve D vitamini seviyeleri kontrol edilmelidir. D vitamini eksikliğinin kas-eklem ağrılarını artırdığı ve kişide depresyon görülme ihtimalini artırdığı bilinmektedir.
FM tedavisinde diyet değişikliği, egzersiz, bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisi birlikte takip edilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz