Pişirme yöntemleri arasında oldukça sık tercih edilenlerden biri de fırında pişirme yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Sağlıklı pişirme yöntemleri arasında yer alan ve en lezzetli yemeklerin çıkarılmasına yardımcı olan fırında pişirme yöntemi, özellikle de kilo vermeye çalışan ya da sağlıklı beslenme ile formunu korumak isteyen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Üstelik daha az yağlı yemekler pişirildiğinden sağlık açısından da faydalı olmaktadır.

Fırında Neler Pişirebilirsiniz?

Fırında pişirme yöntemi ile hazırlanabilecek pek çok besin bulunmaktadır. Bunlara birkaç örnek göstermek gerekirse; patates, soğan, kabak, havuç, biber, domates, kereviz, karnabahar, brokoli ve patlıcan gibi sebzeler, fırında pişirilen sebzeler olarak gösterilebilmektedir. Öte yandan fırında yalnızca sebze yemekleri değil, aynı zamanda et, balık ve tavuk gibi protein değeri yüksek olan besinler de pişirilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Tüm bunların yanı sıra beş çayı yanında tüketilen kek, börek, poğaça ve bu gibi besinler de yine fırında pişirilmektedir.

Fırında Pişirme İşleminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günümüzde birçok ev hanımı gerek diyet yaparken gerekse misafir ağırlayacağı zaman en lezzetli yemeklerini fırında pişirmektedir. Ancak bu pişirme yönteminde pişirilen besine göre dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örneğin; kek ya da hamur işi türünde besinler pişirilirken mutlaka önceden bir ısıtma yapılmalı ve pişme esnasında fırının kapağı açılmamalıdır. Fırın içerisinde kuru hava olduğundan et, balık, tavuk ve sebze yemeklerini minimum düzeyde yağ ile pişirmek mümkün olduğundan, fazla yağ kullanımından kaçınılmalıdır. Yumuşak bir yemek pişirmek istendiğinde üstü örtülmeli, pişirme esnasında yemeklerin kurumaması istendiğinde ise fırının içine bir bardak su koyulmalıdır. Bu sayede oluşacak buhar ile kurumanın önüne geçilebilmektedir.

Sağlıklı beslenme ile her sağlık hem de formuna dikkat edenlerin tercihi olan fırında pişirme yöntemi ile oldukça lezzetleri yemekler çıkarabilmek için bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fırında Pişirmenin Faydaları Nelerdir?

Pek çok diyetisyen tarafından danışanlarına tavsiye edilen yöntemlerden fırında pişirme yöntemi, sağlık açısından bir hayli faydalı olmasıyla bilinmektedir. Bu pişirme yönteminin en önemli faydalarından biri de az yağla pişirme sağlanmasıdır. Özellikle de kilo verebilmek amacıyla beslenme programı uygulayan insanlar açısından önemli bir etken olan az yağlı yemekler, kolay kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Fırında pişirmenin faydaları bu kadarla sınırlı kalmazken, besinlerin değerini kaybetmemesi de yine bu yöntemin faydası olarak gösterilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz