Gebelikte kilo alma gebelik öncesi annenin kilosuna, yaşına ve ikiz, tek hamilelik durumuna göre değişmektedir. Her hamile kadın aynı oranda kilo almaz ve kilo alacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Eğer anne adayları sağlıklı beslenme konusunda bilinçliyse kilo almayacaklardır. Ancak bilinçli değillerse gebelik döneminde kilo alımı kaçınılmaz olacaktır. Peki nedir bu bilinçli bilinçsizlik durumu?

Anne adayları bebeklerinin sağlıklı olması için her şeyden fazla fazla tüketirler. Aslında bu geçmişten kalan geleneksel bir durumdur. Her şeyi yemenin bebeği daha sağlıklı yapacağına inanılır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Bebekler besinlerin sadece yeterli miktarını kadarını bünyelerine alırlar. Geri kalan annelere kilo olarak kalır. Bunun sonucunda ise doğum sonrası verilemeyen korkunç kilolar ile karşı karşıya kalınır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hamilelikte annenin kilo alma durumunun izlenmesi anne ve çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Annenin üçüncü aya kadar ayda en fazla bir kilo alması önerilir. Takip eden aylarda ise iki kiloyu geçmeyecek şekilde kilo alması normal olarak karşılanır. Sağlıklı bir gebelik sürecinde annenin yaklaşık on iki kilo alması normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Gebeliğin sürecinde Beslenme ve Diyet Uzmanlarının önerisi dahilinde olmadan asla zayıflama programları uygulanmamalıdır.

Hamilelikte kilo alımı otuza kadar çıkabilir. Bu gibi durumlar istisnaidir. Gebelikte kilo alımı hem annenin hem de bebeğin yapısıyla ilişkilidir. Bu asla göz ardı edilmemeli, psikoloji bozulmamalıdır. İri yapılı bebeklerine annelerine oranla daha küçük yapılı bebeklerin anneleri daha az kilo alarak hamilelik sürecini atlatırlar. Ancak hamilelik öncesinde hem kendileri hem de hamilelik döneminde bebekleri kilolu olan annelerin gebelik döneminde fazla kilo almaları çok normaldir. Bu durum çok normal ya da zaten hamileyim, kilo alayım ne olur diyerek de beslenme düzenine dikkat etmemezlik yapılmamalıdır. Özellikle hamilelik döneminde beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olmayan kişilerin ise mutlaka Beslenme ve Diyet Uzmanlarına danışmaları gerekmektedir.

Gebelik Sonrası Kilo Vermek Zor mu?

Günümüzde pek çok hamile kadın ve yeni doğum yapmış anneler, bu süreçte aldığı kilolarla alakalı pek çok şeyi merak etmektedir. Bunlardan biri de “Gebelik sonrası kilo vermek zor mu?” sorusunun yanıtıdır. Kadınlar hamilelik sürecinde almış olduğu kilolarından bir an önce kurtulmayı ve eski formuna dönmeyi istemektedir. Dolayısıyla bu süreçte zorlanıp zorlanmayacaklarını, kilo verebilmek için neler yapabileceklerini merak edip araştırmaktadır.

Gebelik sonrasında kilo vermek sanıldığı kadar zor olmasa da annelerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu süreçte anne sütü bebeklerin açısından hayati bir önem taşırken, anne sütünün kesilmemesi, aksine daha çok artması için beslenmeye dikkat edilmelidir. Hem kilo vermek hem de bebeğini süt ile beslemek isteyen annelerin mutlaka bir diyetisyenden yardım almalı ve kendisi için uygun bir beslenme programı uygulamalıdır.

Diyetisyenler, kendisine gebelik kilolarından kurtulmak için müracaat eden danışanlarına emziren anne diyeti tavsiye etmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle anneye uygun bir beslenme programı hazırlanırken, anneler bu sayede hem bebeklerini besleyebilmekte hem de doğum kilolarından kurtulabilmektedir.

Uygulanan diyet programının yanı sıra günlük düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler de gebelik sonrası kilo vermeyi kolaylaştıran faktörlerden biridir. Bu nedenle annelerin günde en az 1 saat kadar egzersiz ve spor yapması da önem teşkil edebilmektedir. Ayrıca günde en az 2 litre su tüketimi de hem anne sütünü artırmaya hem de kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz