Gebelikte mide bulantısı, hemen her anne adayının gebeliğin ilk dönemlerinde yaşadığı bir sorundur. Genel olarak anne adayı olan kadınların hem heyecan duyduğu hem de bazı kadınlar için zorluklar yaşadığı dönemlerden birisidir. Gebelik süreci anne adayının bedeninde bazı fizyolojik değişiklere neden olan bir dönemdir. Bu değişikliklere bağlı gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında sabahları ağırlıklı olarak gün içerisinde bulantılar yaşayabiliyor. Peki bu gebelikte bulantı ne zaman geçer sorusunun yanıtı ne olabilir? Gebeliğin ilk üç ayından sonra nadir de olsa bulantılar devam edebiliyor. Her kadında bu değişiklikler farklı gözlemlenebiliyor.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?
Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte mide bulantısı genelde kişiye göre değişiklik gösterirken, genel olarak anne adayının yeni hormon düzenine alışmasıyla son bulur. Bu süreç çoğunlukla hamileliğin 14’üncü haftasına kadar devam eder. Fakat hamileliğin 14’üncü haftasında bu bulantıların kesin bir şekilde bitmesi mümkün olmazken, anne adayını büyük ölçüde rahatsız eden bulantılar yavaş yavaş kesilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diğer yandan gebelik döneminde ortaya çıkan diğer birçok belirti gibi mide bulantısı şikâyeti de kişiye bağlı olarak farklı dönemlerde geçebilir. Bazı anne adaylarında bu süreç gebelik sonlanana kadar devam edebilir.

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?
Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?
 • Anne adaylarının yedikleri yemekleri çok iyi çiğnemesi gerekiyor. Ağızda püre haline gelmeden yutulmamalıdır.
 • Sağlıklı kuruyemişler tüketilebilir. Bunlar; fındık, çiğ badem, leblebi vb…
 • Ara öğünlerde ılık süt tüketilebilir.
 • Kesinlikle şekerli içecekler ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Şekerli gıdalar bulantınızı daha da yoğunlaştırabilir.
 • Eğer midede reflü yoksa sadece bulantıların önlenmesi için gün içerisinde tüketilen suya limon dilimlenip, içilebilir.
 • Mide kapasitesinin aşılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Aynı zamanda gebelikte bulantı olmaması için öğünlerde tek besin tüketilmemelidir.
 • Eğer mevsimindeyse C vitamini bol olan mandalina, portakal gibi meyveler tüketilebilir.
 • Çorba, su, ayran vb. gibi sıvı gıdaların ara öğünlerde tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. Midenizi asla zorlamayın!
 • Yüksek belli ve dar kıyafetlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Mideye baskı yaptığı için bulantıyı arttıracaktır.
 • Kepekli gıdalardan uzak durulmalıdır. Mide çemberine yapışacağı için bulantıyı ve mide ağrısının olmasına neden olabilir.

Gebelikte mide bulantısı için anne adayının kan şekerinin yükselmesine yardımcı olan bu besinlerin dışında beslenme düzeninin oluşturulması da önemli bir detaydır. Gebelik sürecinde anne adaylarının sık sık ancak az beslenmesi önerilir. Bu yöntem de mide bulantısına fayda sağlayacaktır.

Yapılan Yanlışlar

Kadınlar fazla yemek yediklerinde çocuğun hepsini alabileceği yanılgısına kapılıyor. Oysa çocuk ihtiyacı olan kadarını anne vücudundan alıyor. Gerisi anneye kalıyor. Bu nedenle yanlış beslenmelerden dolayı olası mide bulantılarının artmasına sebep olunuyor. Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir sorusu ile bütün anne adayları kafasında yer ediniyor. Oysa midelerini yoracak şekilde beslenmeden uzak durduklarında bu bulantıların azaldığını görecekler. Yağlı ve tuzlu gıdalardan, kokulardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Kısaca size rahatsızlık verici her şeyden uzak durmalısınız.

Gebelik ve emzirme döneminde Beslenme ve Diyet Uzmanı’na danışarak kendinize ve çocuğunuza özel beslenme programı hazırlanması çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Aksi durumda anne adayları hamilelik döneminde bebeklerinin her şeyi aldıklarını düşünerek kendilerinin, anneler ise çocuklarına her şeyi yedirmeleri gerektiğini düşünerek çocuklarının sağlıksız beslenmesine ve kilo alımına neden olabilirler. Müdahale edilmediği durumlarda ise bu durumlar obezite ya da çeşitli rahatsızlıklarla sonuçlanabilir.

Not: Yukarıda yazılanlar tavsiye niteliği taşımaktadır. Beslenme programları kişiye özel hazırlanmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz