Yaşamınız boyunca kazanmanız gereken ve sürekli yapmanız gereken bazı spor alışkanlıkları vardır. Bu spor alışkanlıkları sizi hem güçlü kılacak hem de sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Unutmayın! Genç yaşta kazanılan alışkanlıklar yaşamınız süresince devam eder. Bu yüzden bu alışkanlıkları kazanmak için kendinizi hazır hissedin ve başlayın.

Her Sabah Düzenli Kahvaltı

Kesinlikle sağlıklı bir sporcunun kaçırmaması gereken günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı güne başlamamızı ve günlük enerji ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olur. Gece boyunca dinlenen metabolizmayı harekete geçiren ilk öğün kahvaltıdır. Metabolizmanızı hızlandırmak için kahvaltı sırasında yumurta, yulaf ezmesi gibi enerji değeri yüksek, protein ve lif içeren gıdalar tüketmeyi tercih ediniz. Ancak sağlıklı beslenme düzeni herkes için farklıdır. her bireyin ihtiyaçları farklıdır. özellikle gen yaşta hızlı olan metabolizmanın ihtiyaçlarını karşılamak oldukça önemlidir. Bu nedenle herkesin Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmesi, kişiye özel beslenme programı oluşturması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Gün Boyunca Aktif Olmak

Genç yaşta aktif ve hareketli olmayı alışkanlık haline getiren bireyler çok güçlü bir kalbe sahip olurlar. Güçlü bir şekilde atan kalp sağlıklı yaşam anahtarınız olacaktır.

Öğünlerin Besleyici Olması

Spor ve beslenme bir bütündür. Öğünlerin karbonhidrat, yağ ve protein içerikleri kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda ayarlanmalıdır. Zeytinyağı, ceviz, badem, avokado gibi sağlıklı yağlar beslenmenin bir parçası olmalıdır. Sağlıklı bir yaşamı hedef haline getiren bireyler gün içinde ufak porsiyonlar halinde yiyebilirler. Gün boyunca ara öğünlerde meyve, kuruyemiş ve tam tahılları tercih edilmesi spor yapanları güçlü ve aktif kılacaktır. Ancak Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmek ve kişiye özel beslenme programı hazırlanması sağlıklı yaşam için daha doğrudur.

Yeni Hareketlere Açık Olun

Spor yaparken yeni egzersiz hareketlerine açık olun ve yeni şeyler denemekten korkmayın. Spor söz konusu olduğunda ucu açık ve sonsuz olasılık vardır. Yeni hareketler için korkusuz olmak ve bunları gerçekleştirmek size yeni deneyimler katacaktır. Spor yaparken de mutlaka bir spor eğitmeniyle doğru egzersizleri yapmalısınız. Egzersiz hareketlerini yanlış uygulamanız sağlık riskleri oluşturabilmektedir.

Temel Hareketler Unutulmamalıdır

Sporcu insanların yaptığı hatalardan biri zamanla temel hareketleri unutması veya bilerek yapmamasıdır ancak bu hareketleri yapmak en az diğer hareketler kadar önemlidir. Kazanılması ve sürekli yapılması gerekir. İp atlamak, koşmak gibi egzersizler yüksek kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Egzersiz Hayatın Parçası Olmalı

Diş fırçalamak, su içmek, uyumak gibi egzersiz de hayatınızın temel bir parçası olmalıdır. Genç yaşta bunun başarılması yetişkin bir birey olduğunuzda, bu temel alışkanlık sizin sağlıklı ve mutlu bir birey olmanızı sağlayacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz