Glikoz, kan şekeri olarak da bilinen, monosakkaritler olarak adlandırılan 6 karbonlu basit şekerlerden biridir. Glikoz dekstroz olarak da bilinmektedir. C6H12O6 formülü ile gösterilen glikoz beyaz renkli toz halinde ya da kristal biçiminde olan 180 gram mol ağırlığına sahip bir maddedir.

Glikozun bir özelliği de kokusuz olup, suda kolay bir şekilde çözülmesi ve çok tatlı bir madde olmasıdır. Glikozun erime sıcaklığı ise 146 derecedir. İnsanların ve hayvanların vücudunda bulunan, vücuda enerji ve canlılık vermeye yarayan glikoz birçok kimyasal sentez olayında da parçalanarak rol oynamaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hangi Yiyeceklerde Glikoz Bulunur?

Glikoz özellikle üzümde yoğun miktarda bulunmaktadır. Üzüm dışında hemen hemen her meyvede bulunan glikoz, ballarda ise serbest halde bulunmaktadır. Ayrıca şeker hastalarının idrarında da bulunabilir. Sağlıklı bir insanın kanında glikoz bulunması ise doğal bir durumdur.

https://www.traditionrolex.com/16

Glikoz Nerelerde Kullanılır?

Glikoz birçok hazır şekerli gıdaların üretiminde kullanılır. Şekerlemeler, çikolatalar, bisküviler glikoz kullanılarak imal edilmektedir.

Glikoz çözelti halinde kullanılmaktadır. Bu çözeltilerin en büyük faydası ise, bakterilerin üremesini engelleyici özelliklerin olmasıdır. Genelde glikoz çözeltisi hazırlarken çözelti yüzde 5 veya yüzde 10 oranında glikoz barındırır ve bu çözeltiler genellikle oral yollarla beslenemeyen hastalara damardan verilmektedir.

Glikoz Şurubu Nedir?

Glikoz şurubu ise mısır nişastasının çeşitli enzimler ya da asit ile sıvılaştırılması sonucu ortaya çıkan sıvı şekerdir. Glikoz şurubu parlak, renksiz, berrak bir görünüme sahiptir. Glikoz şurupları çoğunlukla tatlı, dondurma, çikolata sektörlerinde yiyeceklerin tatlılığını arttırmak için kullanılmaktadır.

Sonuç olarak glikoz şurubu hem doğal bir madde olmadığı için hem de şekeri yükselten bir madde olduğu için tüketimlerine dikkat etmelisiniz. Unutmayın, çoğu çikolata, şekerleme, hazır pastalar glikoz şurubu içermektedir. Sağlıklı olmak için ise daha doğal ürünleri tercih etmemizde fayda vardır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz