İnsan vücudunda en güçlü ve en önemli antioksidanlardan biri de glutatyondur. Vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederek stresi hafifleten glutatyon, pek çok sağlık sorununun da önüne geçebilen bir maddedir.

Glutatyon Nedir?

Glutatyon insan sağlığı ve bedeni için önemli bir yere sahip olan bir tür antioksidandır. Normal şartlarda antioksidanlar ancak sağlıklı beslenme yolu ile vücuda kazandırılırken, glutatyon ise vücutta kendiliğinden üretilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sağlık konusunda bu denli önemli olan bu antioksidanın belirli bir düzeyde kalmasını sağlamak da önemlidir. Glutatyon seviyesini artırmak için dikkat edilmesi gereken pek çok beslenme detayı bulunmaktadır. Örneğin; kükürt ve selenyum açısından zengin besinler tüketmek, C vitamini içerikli besinlere önem vermek, yeterli ve düzenli uyku uyumak, sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor yapmak gibi hususlar glutatyon seviyesini artırmak için dikkat edilmesi gereken kurallar olarak gösterilebilmektedir.

Glutatyon Seviyesini Nasıl Artırabilirsiniz?

  • Kükürt Zengini Besinler Tüketebilirsiniz

Kükürt zengini besinler glutatyon enzimi konusunda oldukça etkili olan besinlerdir. Sığır eti, balık, kümes hayvanları, brüksel lahanası, brokoli, lahana ve karnabahar gibi besinler bu kapsamda sıklıkla tüketilebilmektedir.

  • Bol Bol C Vitamini Tüketebilirsiniz

Başta glutatyon olmak üzere vücuttaki pek çok antioksidanın tedarikini sağlayan C vitamini, kivi, portakal, mandalina, biber gibi besinlerde bulunmaktadır.

  • Selenyumdan Zengin Besinler Tüketebilirsiniz

Glutatyon seviyesini yükseltmek için tüketilebilecek besinlerden bir diğeri ise selenyum zengini besinlerdir. Bunlarda sığır eti, sakatat, balık, süzme peynir ve esmer pirinç olarak örneklendirilebilmektedir.

  • Zerdeçal

Türk mutfağında da oldukça sık kullanılan zerdeçal, glutatyon seviyesini artırmak için ideal besinler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından insanlara oldukça büyük faydalar sağlayan bu besin, alternatif tıp alanında da önemli bir yere sahiptir.

  • Yeterli Uyku

Günümüzde pek çok diyetisyen, düzenli ve yeterli bir uykunun genel sağlık açısından oldukça önemli olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla sağlıklı uyku sayesinde vücuttaki glutatyon seviyesini artırabilmek de mümkündür.

  • Düzenli Egzersiz ve Spor

Sağlıklı uykunun yanı sıra düzenli egzersiz ve sporun da bu antioksidanı artırma konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Uzman diyetisyenler tarafından yapılan araştırmalara göre egzersiz, başta glutatyon olmak üzere birçok antioksidanın seviyesini yükseltme ve koruma gibi etkiler göstermektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz