Gün boyunca devam eden yoğun iş temposu ve koşturmaca, gün sonunda yorgunluğa yol açabilmektedir. Bu yorgunluğun nedenleri arasında hormon salgılarında yaşanan değişim, hava sıcaklıklarının artış göstermesi ve bunun gibi durumlar yer almaktadır. Fakat sağlıklı beslenmeye uygun olmayan beslenme alışkanlıkları, şüphesiz ki en önemli nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hangi Besinlerin Tüketilmesi Gerekir?

İnsan vücudundaki bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve yorgunluğa karşı mücadele edilmesinde fayda sağlayacak besinler, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan besinlerdir. Örneğin; stres seviyesini olabildiğinde düşürebilme konusunda B vitamini etkili olurken, antioksidan özelliğine sahip olması ve dolayısıyla vücudu zararlı mikrop ve bakterilere karşı koruyabilmesi konusunda da C vitamini etkili olmaktadır. Minerallere bakıldığında ise; magnezyum, kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etki göstermekte, potasyum da yorgunluğun azalmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla bu yönde bir beslenme programı hazırlanması ve bu programa uyulması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyetisyenler, yoğun iş temposu ve stres altında çalışanların gün içerisinde yorgun hissetmemesi ve yeteri kadar enerjiye sahip olabilmesi adına her gün farklı bir kahvaltı şekliyle güne başlanmasını tavsiye etmektedir. Her gıdanın farklı besin özellikleri olduğundan bahseden diyetisyenler, bu bseinlerin, özellikleri sayesinde sağlıklı beslenmeyi desteklediğini ifade etmektedir. Üstelik her besinin metabolizma üzerinde farklı etkileri de bulunmaktadır. Örneğin; kepekli ve tam tahıllı ekmekler, ya da kahvaltılık gevrekler çeşitli kahvaltı öğünleri olarak örnek gösterilebilmektedir. Bu sayede sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması sağlanmakta ve dengeli kahvaltı ile sabah yorgunluğundan kurtulabilmek mümkündür.

Vitamin Eksikliği de Yorgunluğa Neden Olmaktadır!

Özellikle B12 gibi vitaminlerin vücutta yeterince bulunmaması da yorgunluğa ve unutkanlığa neden olabilmektedir. Bu gibi durumlardan dolayı kişilerin 6 ayda bir vitamin ölçümü yaptırması gereklidir.

Öte yandan D vitamini de, yorgunluğa neden olabilecek vitaminlerden biridir. D vitaminini alabilmek için sağlıklı beslenme programının yanı sıra yeteri kadar güneş ışığı alınması gereklidir.

Düzenli Egzersizler de Yorgunluğu Alır!

Sağlıklı beslenme programları, vitamin eksikliklerinin giderilmesi ve bunun gibi önlemlerin yanı sıra düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler de yorgunluğu gidermekte ve vücuda enerji vermektedir. Özellikle de açık havada yapılan tempolu yürüyüşler, sabah saatlerinde yapılan 15 dakikalık egzersizler, kişinin güne enerjik olarak başlamasını sağlayabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz