https://hilalkonak.com.tr/hipertiroidi-ile-vucut-agirligi-arasinda-nasil-bir-iliski-vardir.html

Hipertiroidisi (tiroid bezinin fazla çalışması) olan hastalarda BMH arttığından, tiroid bezi fazla çalışan birçok hasta gerçekten de kilo kaybeder. Ayrıca kilo kaybı meydana gelme olasılığı tiroidin fazla çalışma derecesi ile ilişkilidir. Böylece eğer tiroid aşırı fazla çalışıyorsa, kişinin BMH’sı artar ve bu da vücut ağırlığının korunabilmesi için kalori gereksiniminin yükselmesine yol açar. Eğer söz konusu birey aşırı kalori yakma sürecini dengelemek amacıyla kalori alımını artırmazsa, kilo kaybı meydana gelir. Daha önce ifade edildiği gibi, iştahımızı, metabolizmamızı ve aktivitemizi düzenleyen faktörler çok karmaşıktır ve tiroid hormonu bu karmaşık sistemdeki faktörlerden yalnızca biridir. Bununla birlikte, genel olarak hipertiroidi ne kadar şiddetliyse, kilo kaybı da o kadar fazladır. Kilo kaybı, bir tiroiditin (tiroid iltihabı) toksik fazında olduğu gibi tiroid hormonlarının yükselmiş olduğu diğer durumlarda ve tiroid hormonu hapları çok yüksek dozda alınıyorsa da gözlenebilir. Hipertiroidi iştahı da artırdığından, bazı hastalar kilo vermeyebilir, hatta bazıları kalori alımının ne kadar arttığına bağlı olarak kilo bile alabilirler.

Hipotiroidi ve Kilo Alma Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? 

Hipotiroidisi (tiroid bezinin az çalışması) olan bir hastanın BMH’sı azaldığından, az çalışan tiroid bezi genellikle bir miktar kilo alımı ile ilişkilidir. Daha şiddetli hipotiroidisi olan bireylerde sıklıkla kilo alımı da daha fazladır. Fakat hipotiroidiye bağlı BMH azalması genellikle hipertiroidiye bağlı belirgin artıştan çok daha az çarpıcıdır ve az çalışan tiroide bağlı vücut ağırlığı değişikliklerinin daha ılımlı olmasına yol açar. Hipotiroidisi olan bireylerdeki kilo alımının nedenleri de karmaşık olup, her zaman aşırı yağ birikmesine bağlı olmaz. Hipotiroidisi olan bireylerde alınan ek kiloların çoğu aşırı tuz ve su birikimine bağlıdır. Hipotiroidi nadiren aşırı kilo alımına neden olur. Genelde hipotiroidinin şiddetine bağlı olarak tiroid bezine bağlanabilen kilo alımı yaklaşık 2.25 ile 4.5 kg arasındadır. Son olarak, eğer saptanan tek hipotiroidi semptomu kilo alımı ise, bunun yalnızca tiroid bezine bağlı olması olasılığı daha düşüktür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz