İkiz bebek bekleyen annelerin sağlıklı beslenme konusunda daha dikkatli olması gerekir. Gebelik süresinde beslenmeye önem vermek hem anne hem de çocukların sağlığı açısından oldukça önemlidir. İkiz bebek bekleyen annelerde yaşanan en büyük problem aşermenin fazla olması, annenin sürekli olarak kendisini aç hissetmesi sebebiyle kontrolsüz bir şekilde kilo almasıdır. Tüm bunlar annelerde çeşitli besin eksikliklerine neden olmaktadır. Anne ve çocuk için bir sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi ve mutlaka düzenli beslenme hayatına geçiş yapılması şarttır.

İkiz Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme hem anne hem çocuk açısından oldukça önemlidir. İkiz gebelik yaşayan annelerin temel beslenme prensipleri tek bebek bekleyen annelere göre daha farklıdır. Bu gebelik türünde anneler diyetisyen eşliğinde kilolarını ve beslenme biçimlerini kontrol altında tutmalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İkiz gebelikte en sık rastlanan problem demir eksikliğidir. Demir eksikliğiyle beraber kalsiyum, omega ve yağ asitleri, protein eksiklikleri görülmektedir. Annelerin az su tüketimleri de bunlara neden olmaktadır.

İkiz gebelikte beslenme düzeni içerisinde mutlaka C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Mineral ve demir açısından zengin gıdalar yenmelidir. Yumurta, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, portakal, limon gibi besinler günde 3 ya da 4 porsiyon tüketilmelidir.

İkiz Gebelikte Diyet Yapılmalı mı?

İkiz gebelikte diyet uzman bir hekim eşliğinde yapılmalıdır. Genel olarak bu annelerde demir, kalsiyum eksikliği görüldüğü için uzman bir hekim tarafından önerilen beslenme programına bağlı bir şekilde beslenilmelidir.

Eğer anne yeterince demir ve kalsiyum almazsa, bebeklerdeki hastalık ve ölüm oranı artmaktadır. Kemik gelişimlerinin istenilen boyutta olmadığı ve uzun vadede anneye de rahatsızlık verdiği bilinmektedir.

Diyetisyenden Yardım Alabilirsiniz!

İkiz gebelikte beslenme programı için mutlaka bir hekimden destek alınmalıdır. Annenin hamilelik geçmişi de önemli bir konu olduğu için çoğul gebeliklerde beslenme daha hassas bir konu haline gelmektedir.

Bu annelerin hamilelikte beslenme adına gerekli özeni göstermesi, her gün mutlaka günde 2 bardak süt, 2 bardak yoğurt, 50 gr peynir yemesi gereklidir. Bu ürünlere ek olarak kefir gibi kalsiyum açısından oldukça zengin gıdalar da tüketilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz