İnsülin mide altı pankreasının üzerindeki beta hücrelerinden salgılanır. Yenilen yiyeceklerle vücuda giren şekerin kandan bütün organlara gitmesi İnsülin ile gerçekleşir. İnsülin hormonu enerji depolayan hormondur. İnsülin salgılanırsa ve gerektiği gibi çalışırsa şeker hücrelere girebilir. Tam aksi durumda ise hücrelere giremeyen şeker, şeker hastalığını ortaya çıkarır. İşte bu fazla miktarda salgılanan ve yağ metabolizmasını harekete geçiren hormon olan İnsülin direnci kilo vermeyi engeller. Aynı zamanda hormonal bozukluk yaratan İnsülin direnci kilo vermeye engel olduğu gibi verilen kilonun da geri alınmasına neden olur.

İnsülin Direncinin Kilo Verme Üzerine Etkisi!

İnsülin direnci çok fazla karbonhidrat tüketmekten ve yalnızca bir öğünde gereğinden fazla kalori almaktan dolayı ortaya çıkar. Kanda yemekten sonra İnsülin hormonunun yüksek olması obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Kan şekerini çabuk yükselten yiyecekler aynı şekilde kısa süreli tokluğun ardından kan şekerindeki düşüşle açlık krizlerine ve dolayısıyla insülin direnci kilo verme sorularınızı cevaplamaya yetecektir. Bunun yanında kilolu kişilerde insülin direnci artması da şeker hastalığı riskinin yüksek oranlara ulaşmasına neden olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İnsülin direnci en çok kaslar ve karaciğere etki eder. Çünkü bu organlar kandaki şekere en çok ihtiyaç duyan hormonlardır. İnsülin yeterince etkili olmadığı durumlarda karaciğerde şeker üretir ve kanda biriken fazla şeker hastalığa neden olur. Ayrıca yağ iç organların çevresinde biriktiğinden karaciğer yağlanması da görülebilir.

İnsülin direnci yüksek olan kişiler sık sık acıkır, yorgun uyanır ve gün boyu yorgun olurlar, şekerli gıdaları daha çok tercih eder ve sabırsız olurlar. Öfke krizleri yaşamaları, uyku halinin sürekliliği, dikkat dağınıklığı gibi daha birçok sorunla karşılaşılabilir.

İnsülin Direnci Olanlar Kilo Verebilir mi?

İnsülin Direnci olanlar kilo verebilir. Ancak Diyetisyen eşliğinde! Asla tek başına diyet programları uygulanmamalıdır. Diyetisyen ile kontrollü ve doğru kilo verilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz