Kabızlık, tuvalete çok seyrek çıkma ya da uzun bir süre tuvalete hiç çıkamama durumudur. İshal nasıl büyük bir sağlık problemiyse kabızlık da en az ishal kadar rahatsız edici bir durumdur.

Kabızlığın birçok sebebi vardır. Lif içeriği fakir gıdaların sürekli yenmesi, bağırsak hastalıkları, mide hastalıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı, basur gibi durumlar kabızlığın başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kabızlığa İyi Gelen Besinler

Salata, mercimek çorbası, yeşil yapraklı sebzeler, balık, çavdar ve tam tahıl ekmeği gibi ana besin maddeleri kabızlığa iyi gelen besin grupları arasında yer almaktadır. Ayrıca meyvelerden kabızlığa iyi gelenlerin en başında kayısı bulunur. Kayısının dışında kuru erik, kuru incir de kabızlığa iyi gelen meyveler arasında yer alır.

Kabızlığa en iyi gelen besinlerden bir tanesi de yulaf ezmesidir. Bir diğer önemli madde yeterli su tüketimidir. Günde en az 2,5-3 litre su tüketmelisiniz.

  • Sabah kahvaltıda hazırlayacağınız yulaf lapasını kuru kayısı, kuru erik ve keten tohumu ile birleştirip haftada 3-4 kez tükettiğinizde kabızlık problemi büyük oranda azalacaktır.
  • Kuru kayısı, kuru erik ikilisini de kaynatıp hoşaf yapabilirsiniz.
  • Bol yeşillikle hazırlayacağınız salataları haşlanmış kurubaklagillerle birleştirerek yeterli lif alımıyla kabızlık probleminden kurtulabilirsiniz. Kurubaklagil tüketirken üzerine kimyon eklerseniz tüketimden sonra oluşan şişkinlik problemi azalacaktır.
  • Kabukları ile yenilebilen meyveleri mutlaka kabukları ile tüketmelisiniz.
  • Kabuklu salatalık, maydanoz, ıspanak ve 1/2 narı robottan geçirip içebilirsiniz.
  • Çiğ badem, fındık ve ceviz tüketebilirsiniz

Ancak bunların tümü tavsiye niteliği taşımaktadır. Kabızlık problemi yaşayanların önemli rahatsızlıkları da bulunabilir. Tavsiyeler uygulandığı halde kabızlık sorunu geçmiyorsa doktora danışmakta fayda vardır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme de kabızlığa sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kişilerin Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmeleri gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz