İnsanlar için vücuttaki temel yakıt glikoz olarak kullanılmaktadır. Tüketilen besinlerle vücuda kazandırılan glikoz, enerji sağlamak amacıyla metabolize edilmekte ve kan yoluyla çeşitli hücrelere ulaştırılmaktadır. İnsan vücudundaki glikoz miktarı an şekerini belirlerken, kan şekeri ise sağlık açısından önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Açlık Kan Şekeri Seviyeleri Ne Anlama Geliyor?

Açlık kan şekeri testi, 8-12 saat arazı aç kalan insanın damarından alınan kandaki şeker miktarının ölçülmesidir. Bireyin minimum 8 saat boyunca bir şey yememesi ile ölçülen kan şekeri, bireyin sağlık konusundaki verilerini ortaya koymaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kan şekeri testi sonucunda elde edilen verilere göre 126 mg/dl ve üstünde olan değer, kişide diyabet olduğu anlamına gelmektedir. Diğer kan şekeri seviyeleri ise; 50-70 mg/dl düzeyinde ise hipoglisemi, 70-100 mg/dl düzeyinde ise sağlıklı, 100-125 mg/dl arasında ise gizli şeker, 126 ve üzeri mg/dl seviyesinde ise diyabet anlamına gelmektedir. Kan şekerinin sağlıklı bir seviyede olması için sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Tokluk Kan Şekeri Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tokluk kan şekeri testi ise bireyin günün ilk lokmasını yemesinin ardından 2 saat sonrasında yapılan ve damardan alınan kandaki şeker değeri ölçülen bir testtir. Diyabet tanısı için oldukça önemli olan u kan şekeri, 1 ve 2 saat aralıklarla yapılmaktadır. Birinci saat kan şekeri seviyesi 140 mg/dl ve altında olan bireyler sağlıklı, ikinci saat 120 mg/dl ve altında olursa yine sağlıklı birey anlamına gelmektedir.

Kan şekeri seviyeleri yüksek ya da düşük olan hastaların bir diyetisyenden yardım alması ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Düşük Kan Şekeri

Düşük kan şekeri, değerin 70 mg/dl seviyesinden düşük olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Hipoglisemi olarak da ifade edilen bu durumda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Ayrıca düşük kan şekerinde beslenme de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yüksek Kan Şekeri

Hiperglisemi olarak ifade edilen yüksek kan şekeri ise açlık kan şekerinin 70 mg/dl seviyesinden, tokluk kan şekerinin ise 140 mg/dl seviyesinden yüksek olması durumudur. Yüksek kan şekerinde beslenme yine önemli bir konu olurken, seviyesinin düşürülmesi ve sağlıklı bir düzeyde seyretmesi için sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz