Bir insanın kan şekerinin yükselmesi için tatlı besinler tüketmesine gerek yoktur. İçeriğinde basit karbonat bulunan besinler de kan şekerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Örneğin; beyaz pirinç, beyaz ekmek, fast – food, gazlı içecekler, kırmızı et, tam yağlı süt ve ambalajlı gıdalar kan şekerini artıran besinler arasında yer almaktadır.

Beyaz Pirinç

Beyaz pirinç, en bilindik kan şekerini artıran besinlerden biridir. Özellikle de tip 2 diyabet hastalarının diyetinden çıkarması gereken pirinç, hastalarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmekte ve sağlıklı bireylerde de diyabet riskini artırabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Beyaz Ekmek

Rafine undan elde edilmesi sebebiyle çabuk sindirilen ve kan şekerinin yükselmesine neden olan beyaz ekmek, bireylerde diyabet riskini artıran başka bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme için beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.

Kırmızı Et

Sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahip olan kırmızı et, gereğinden fazla tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar aşırı tüketilen kırmızı etin diyabet riskini iki katına çıkardığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla kırmızı etin yeteri kadar tüketilmesi önemlidir.

Tam Yağlı Süt

Kan şekerini artıran besinlerden bir diğeri de tam yağlı süttür. Tam yağlı süt ve süt ürünleri fazlaca yağ içerdiğinden şeker hastalığına neden olmakta ya da hastalığı tetiklemektedir.

Kan Şekerinizi Dengelemek için Bunları Tüketebilirsiniz!

  • Bulgur, Esmer Pirinç gibi Lif İçeren Besinler

Ispanak, pazı, kereviz, bulgur ve taze fasulye gibi lif içeren besinler doğru zaman ve miktarda tüketildiğinde kan şekerini dengeleyebilmektedir. Aynı zamanda tokluk hissi de sağlayabilmektedir.

  • Kahvaltıda Yumurta

Yumurtalı kahvaltı diyabet hastalarının diyetinde gerekli olan bir kahvaltı türüdür. Kan şekerinin dengelenmesi konusunda en önemli öğün kahvaltı olurken, bu öğünde haşlanmış yumurta ve peynir tüketmek oldukça sağlıklı olacaktır.

  • Zeytinyağlı Yemekler

Akşam yemeği için ideal bir tercih olan zeytinyağlı yemekler, yine kan şekerinin dengede kalmasını sağlayabilmektedir.

  • Kefirli Yoğurt

Kefir, diyabet hastalığında önemli bir besindir. Özellikle de akşam yemeğinde tercih edilen kefirli yoğurt, ideal bir tercih olacaktır.

Diyetisyenden Yardım Alabilirsiniz!

Diyabet hastalığı, beslenme ile yakından ilişkili olduğundan, bu hastalıkta sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle hastaların mutlaka bir diyetisyenden destek alması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz