Kan pıhtılaşması, çeşitli tıbbi durumlarda meydana gelebilen sorunlardan biridir. Sağlık açısından oldukça riskli olan kan pıhtılaşmasının önüne geçebilmek için çoğu zaman kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmakta ve bu ilaçlar sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamininin işlevi azaltılarak bu durumun önüne geçilebilmektedir. Diğer yandan ilaçlar yerine kan sulandıran besinler tüketmek de fayda sağlamaktadır.

Kan sulandırıcı ilaçlar içeriğindeki ecopirin, coraspirin ya da warfarin gibi maddeler sayesinde kalp krizi, inme, felç gibi ansızın meydana gelebilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi sağlanabilmektedir. Kan sulandırıcı ilaçların yanı sıra kan sulandırıcı yiyecekler de bu konuda oldukça etkili olabilmektedir. Ancak bu ilaçların yerine geçemeyeceği de bilinmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kan Sulandıran Besinler Nelerdir?

Kan Sulandıran Besinler Nelerdir?
Kan Sulandıran Besinler Nelerdir?

https://www.traditionrolex.com/18

Kan sulandıran besinler aslında günümüzde sıklıkla tükettiğimi besinlerdendir. Sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahip olan sarımsak, zeytinyağı, balık, maydanoz ve kırmızı biber, kan sulandırıcı besinler arasında yer almaktadır. Üstelik insan sağlığına da önemli faydaları olan bu besinler, çeşitli sağlık sorunlarının önüne geçebilmektedir.

  • Sarımsak

Sarımsak, kan sulandıran besinlere bir örnek olarak gösterilebilmektedir. doğal antibiyotik olma özelliği taşıyan sarımsak, ayrıca tansiyonu da düşürebilmektedir.

  • Zeytinyağı

İçeriğinde bol miktarda E vitamini bulunan ve her derde şifa olan zeytinyağı, kan sulandırma konusunda da oldukça faydalıdır. Dünya üzerindeki en iyisinin Türkiye’de üretildiği zeytinyağı hemen hemen her mutfakta yer almalıdır.

  • Balık
Balık
Balık

Omega 3 bakımından oldukça zengin olan ve içeriğindeki bol miktarda EPH ve DHA gibi faydalı bileşenler sayesinde kan sulandıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu iki bileşen kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bileşenlerin oluşmasını engellerken, yrıca kanın sulanmasına destek olmaktadır. Haftada iki kez tüketilen balık, kalp hastalıklarına karşı da mucizevi bir koruma etkisi gösterebilmektedir.

  • Kırmızı Biber

Sağlıklı beslenme için her insanın günlük olarak tüketmesi gereken besinlerden bir diğeri de kırmızı biberdir. İçeriğinde bulunan kapsalin maddesi sayesinde kanın pıhtılaşmasını engelleyerek sulanmasına yardımcı olmaktadır.

  • Maydanoz

Günümüzde pek çok diyetisyen tarafından günlük olarak tavsiye edilen maydanoz da yine kan sulandırıcı etki gösteren besinler arasında yer almaktadır. Fakat güçlü bir kan sulandırıcı etkisi gösterebildiğinden kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca insanların kilo vermesine yardımcı olduğu için diyet yapanlara da tavsiye edilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz