Kanseri önleyen besinler araştırmaları son zamanlarda sıklıkla artmış durumda. Günümüzde kanserden ölenlerin sayısının bir hayli artması ve hastalığında çoğu kişide görülmeye başlanması düzenli beslenmeyi hayat tarzı biçimine getirmiş kişilerin sayısı da artıyor. Sofralarınızda doğal besinlere yer vermek bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine yardımcı olacaktır. Kanserden korunmak için öncelikle beslenme alışkanlıklarınıza bir çeki düzen vermeniz gerekiyor.

Doğal Besinler ile Kanserden Uzak Durun

  • Kara Üzüm

İçeriğinde bulunan “resveratrol” kansere neden olan bileşiklere bloke ediyor. Çekirdeği ve kabuğu ile tüketildiği zaman vücutta kanser dokusunun oluşumunu engelliyor.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Sarımsak

İçeriğinde bol miktarda selenyum bulunan sarımsak neredeyse tüm kanserlerin ve tümörlerin oluşum aşamalarını ve ilerlemesini engelliyor. Tüketim şekli ise zeytinyağı içerisinde dövülerek ya da çiğ şekilde yapılmalıdır.

  • Zerdeçal

Birçok kanser türünde tümör hücrelerinin büyümesini engelliyor. Kanser hücrelerini yaşatan enzimlerin aktivitelerini azaltır ve engeller. Zerdeçal safra arttırdığı için safra taşı olan kişiler kullanmamalıdır.

  • Havuç

Kanserden koruyan besinler arasında yer alan ve içeriğinde bolca betakaroten bulunduran havuç; ağız, yemek borusu, mide kanserine karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

  • Domates

Likopen barındıran domates DNA hasarlarını engeller ve kanser riskini en az seviyeye engeller. Akciğer, meme ve kolon kanseri için oldukça etkilidir. Ancak domatesi mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz.

  • Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşin maddeleri antioksidan özelliklere sahiptir. Gün içerisinde tüketeceğiniz şekersiz 2 fincan yeşil çay akciğer ve pankreas kanserlerine karşı önleyici etkiye sahiptir.

  • Brokoli

Besin değerleri açısından oldukça yüksek vitamin değerlerine ve minerallere sahip olan brokolinin içerisinde lif, A ve C vitaminleri, kalsiyum ve folik asit bulunmaktadır. Brokoli içeriğinde bulundurduğu glukosinolat ile vücutta meydana gelen zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Yemek ve salatalarda ister çiğ olarak isterseniz de buharda pişirerek tüketebilirsiniz.

  • Balık

A, D, K ve B vitamin gruplarını içeriğinde barındıran balık besin değerleri bakımından zengindir. Somon balığı içerisinde bol miktarda omega-3 bulunduğu için kansere karşı koruyucudur. Haftada 2 kez balık tüketmek kansere karşı koruyucudur. Kanseri engelleyen besinler düzenli olarak tüketildiği takdirde kanser hücreleri vücutta kolay kolay yer edemeyecektir.

Havuç Faydaları

Kışın en çok tüketilen besinlerden biri olan havuç, tam bir A vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra C, K ve B6 vitamini ile potasyum, niasin ve çeşitli antioksidanlar bakımından da zengin olan havuç, kanseri önlemeye yardımcı olan en önemli besinlerden biridir. Ayrıca sindirime yardımcı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, düşük kan basıncını dengelemesi, kolesterole ve diyabete iyi gelmesi de yine havucun faydaları arasında yer almaktadır.

Kara Üzüm Faydaları

Kanseri önlemeye yardımcı olan besinlerden bir diğeri ise kara üzün olarak bilinmektedir. İçeriğindeki antioksidanlar ve faydalı bileşenler sayesinde kanser hücrelerinin oluşumu engellenebilmektedir. Öte yandan vücudun toksinlerden arındırılması, astım tedavisine yardımcı olması, içeriğindeki E vitamini ile cilt sağlığına iyi gelmesi ve hafızayı güçlendirerek alzheimera yakalanma riskini minimuma indirgemesi de yine kara üzümün faydalarındandır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz