Kavun ve karpuz, yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Serinletici bir etki gösteren kavun ve karpuz günümüzde pek çok insan tarafından sıklıkla tüketilirken, sağlık açısından da oldukça önemli faydalar sağlayabilmektedir. Özellikle de sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olması, idrar söktürücü olması, vücudun eksiği olan vitamin ve mineralleri karşılayabiliyor olması, bu meyvelerin sağlık üzerindeki etkileri olarak gösterilebilmektedir.

Karpuzun Faydaları

Karpuz, yaz ayları için oldukça önemli bir meyvedir. Adeta verilmiş bir velinimet olarak nitelendirilen karpuzun faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Sağlıklı beslenme açısından da önemli bir besin olan karpuz, aç karnına tüketildiğinde oldukça faydalı olabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

C vitamini bakımından oldukça zengin olması ile bilinen karpuz, içeriğindeki likopen sayesinde göz hastalıklarının önüne geçilebilmekte, kanser oluşumu engellenmekte, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Karpuzun faydaları bu kadarla sınırlı kalmazken, kan basıncını düzenlemesi, erken yaşlanmayı önlemesi, vücudu toksinlerden arındırması ve hatta kilo vermeye yardımcı olması da yine karpuzun faydaları arasında yer almaktadır.

Kavunun Faydaları

Kavunun faydaları da en az karpuzunkiler kadar çoktur. A, B ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kavun, sağlıklı beslenme konusun ihtiyaç duyulan pek çok vitamin ve minerale sahiptir. Astım hastalığına iyi gelmesi, beyne giden oksijen tüketimini artırması, kalpteki ritim bozukluklarını engellemesi, kanser hücrelerine karşı mücadele etmesi, kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizinin önüne geçmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kavunun faydaları olarak gösterilebilmektedir. Üstelik günümüzde pek çok insanın diyet listesinde yer alan kavun, sağlıklı bir yaşam ve kilo verebilme konusunda destek olmaktadır.

Karpuz ve Kavun Kilo Aldırır mı?

Diyet yapan pek çok insanın karpuz ve kavunun etkisiyle zayıfladığı bilinmektedir. Ancak doğru ve yeterli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü karpuz ve kavunun içeriğinde şeker bulunmaktadır. Bu nedenle gereğinden fazla tüketilen kavun ve karpuz zayıflama yerine kilo almaya neden olabilmektedir.

Kilo verme için diyet yapan insanların beslenme programında sağlıklı besinleri bulundurması gerekmektedir. Genellikle diyetisyen gözetiminde hazırlanan ve uygulanan diyet listeleri, kişilerin sağlıklı ve kolay kilo verebilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde tüketilen kavun ve karpuz insanlara fayda sağlarken, aynı zamanda yapılan egzersiz ve sporlar de kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz