Sağlıklı beslenme denildiği zaman akla genel olarak dengeli ve düzenli, saati saatine beslenmek gelir. Fakat bu beslenmede dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de vücuda alınan vitamin ve mineral oranıdır. Yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmadığı takdirde vücudunuz halsiz düşecek ve tüm dinamikliğinizi kaybedeceksiniz. Yeterli miktarda vitamin ve mineral almak için sebze, meyve ve baharat tüketimi yapabilirsiniz. Dolayısıyla sağlıklı beslenme öğelerine dikkat eden biriyseniz, kekik tüketmeniz vücudunuza vitamin ve mineral almanızı sağlayacaktır.

Kekiğin 5 Faydası

Dünya üzerinde 350’den fazla kekik çeşidi bulunmaktadır ve kekiğin faydaları saymakla bitmez. Özellikle Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesinde yaygın olarak tüketilen kekik, görme organından sindirim sistemine kadar pek çok alanda faydalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Görme Yeteneğini Arttırır

Görme problemi yaşıyorsanız, bolca kekik tüketmelisiniz. A vitamini açısından oldukça zengin olan kekiğin görme bozukluğu gibi sağlık problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Daha iyi görmeyi teşvik edecek mineral ve vitaminlerin salgılanmasını sağlar.

Soğuk Algınlığını Önler

Kışın sık sık rastlanan soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi sağlık problemlerine yakalanmak istemiyorsanız, bolca kekik tüketmelisiniz. Çünkü kekik, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bronşit tedavisinde de kullanılmaktadır.

Sivilce ve Aknelere İyi Gelir

Cildinizi tazeleyen kekik, sivilce ve akne problemine de iyi gelir. Kekiğin faydaları arasında antibakteriyel olması da vardır. Bu sayede akne problemini engeller ve çeşitli cilt problemlerine karşı cilt sağlığını korur.

Saçların Uzamasını Sağlar

Eğer saçlarınızı uzatmaya karar verdiyseniz kekiğin besin değeri içerisinde bulunan saç folikülleri sayesinde, saçlarınızı hızlı bir şekilde uzatabilirsiniz. Kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandıran kekik, özellikle yağ olarak kullanıldığında (kekik yağı) ve saç diplerinize sürüldüğünde, daha güçlü saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Kemikleri Kuvvetlendirir

K vitamini açısından oldukça zengin olan kekik, kalsiyum ve manganez açısından da vücuda ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri verir. Bu minerallerin kemik gelişiminde önemli bir rolü vardır. Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve kemik bozukluklarını önler. Kemikleri güçlendirdikçe kas yapısında meydana gelecek bozulmaları da önlemektedir. Dolayısıyla pek çok diyetisyen sağlıklı yaşam açısından kekik kullanımını önermektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz