Karbonhidrat miktarının düşük, yağ miktarının ise yüksek olduğu beslenme düzenine ketojenik beslenme adı verilmektedir. Sağlık açısından yararlı olan bu beslenme düzeni, aynı zamanda kilo verebilme konusunda etkili olduğundan iyi bir diyet olarak da değerlendirilebilmektedir. Ayrıca bu gibi bir sağlıklı beslenme düzeninin kanserden Alzheimer hastalığına, şeker hastalığından epilepsiye varana kadar pek çok sağlık sorununa da iyi geldiği bilinmektedir.

Ketojenik Beslenme Nedir?

Günümüzde insanların beslenme şekilleri ile alakalı merak ettiği konular arasında “Ketojenik beslenme nedir?” sorusunun yanıtı yer almaktadır. Ketojenik beslenme; vücuda giren karbonhidrat ve protein miktarının düşük, yağ miktarının ise yüksek tutulmuş olduğu bir beslenme düzenidir. Sağlıklı beslenme yöntemi olarak da ifade edilebilen bu yöntemde, karbonhidrat alımını en aza indirgemeye, dolayısıyla kalori miktarını da düşürmeye yardımcı olunmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Ketojenik Beslenmenin Faydaları ve Yan Etkileri

Ketojenik beslenme düzeninin faydaları oldukça fazladır. Bir tür diyet programı olarak da bilinen ketojenik beslenme, normal şartlarda epilepsi türünden nörolojik sağlık sorunlarına tedavi yöntemi olarak geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde bu beslenme düzenin oldukça faydalı olduğu ortaya çıkarken, kalp hastalıkları, kanser, şeker hastalığı, Parkinson, Alzheimer, polikistik over sendromu, beyin hasarı ve hatta sivilce sorunları gibi pek çok sağlık sorunu karşısında etkili olduğu tespit edilmiştir.

Ketojenik diyet programının faydası olduğu kadar bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Örneğin; yüksek kolesterol düzeyi, hipoglisemi, böbrek taşı, adet düzensizlikleri, sindirim sistemi problemleri ve kandaki lipit seviyesinin artış göstermesi, ketojenik beslenme düzeninin yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu gibi etkilerden herhangi biri ya da birileri ile karşılaşan kişilerin mutlaka bir uzmana danışması ve yardım alması gereklidir.

Mutlaka Diyetisyenden Yardım Alın

Başta kilo vermek isteyen kişiler olmak üzere ketojenik beslenme diyetine başvurmak isteyen herkesin mutlaka bir diyetisyenden yardım alması gereklidir. Bu gibi diyet programları kişinin değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanmalı ve buna göre uygulanmalıdır.

Sağlıklı beslenme kurallarına ve uzman kontrolünde gerçekleştirilen diyete uyum sağlayan herkes sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedir. Ayrıca bu diyeti egzersiz ve spor ile desteklemek de önemlidir. Sağlık sorunlarından uzak ve yaşam kalitesi yüksek bir hayat isteyen kişilerin kesinlikle bir uzmandan destek alarak beslenmesine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz