Fazla kilolu olmak sadece görüntü açısından değil sağlık açısından da zararları olan bir durumdur. Kilolu olmak, kolesterol, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yol açabilir. Bunun yanı sıra omurilik sistemi üzerinde de olumsuz etkileri olabilir.

Normal kilonuzun üzerine çıkmaya başladığınızda duruşunuz değişir. Daha kambur ve eğri bir duruş sergilemeye başlarsınız. Üstelik vücudunuz bu ağırlığı kaldırabilecek potansiyelde olmayacağı için fazladan aldığınız her kilo belinize yüklenmenize neden olur. Bu da bel ve sırt ağrılarına yol açar. Normal kiloda olmak, birçok hastalığın önüne geçmek demektir. Vücudunuza taşıyacağının üzerinde bir kilo yüklediğinizde hem kötü bir görüntünüz olacak hem de şeker, kan, damar, kalp, kolesterol gibi hastalıklar ve ortopedik sorunlar ortaya çıkacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kilo Almak Bel ve Sırt Ağrısına Neden Olur Mu?

“Kilo almak, bel ve sırt ağrısına neden olur mu?” sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Ancak bel ve sırt hastalıklarının tek sebebi kilo almak değildir. Bunun başka sebepleri de vardır. Hareketsizlik, yanlış duruş, yanlış pozisyonda ağır yük kaldırma, genetik faktörler gibi sebepler de bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bazen genetik faktörler de bunda rol oynamaktadır. Kemiklerin güçsüz olması, yeterli kalsiyum alınmaması gibi durumlar ortopedik rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Bunları göz önüne aldığınızda spor yapmaya, kalsiyum ağırlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ağır yük kaldırmamalı, ters hareketler yapmamalısınız. Önemsemediğiniz ufak bir hareketin geri dönüşü olmayacak rahatsızlıklara yol açabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden özenli ve dikkatli hareket etmeniz gerekir.

Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan obezite de bel ve sırt ağrısını tetikler. Hatta kemik erimeleri, duruş bozuklukları gibi problemlerin de doğmasına neden olur. Olmanız gereken ideal kiloyu korumanız çok önemlidir. Zayıflamaya başladıkça belinizde ve sırtınızda oluşan ağrıların nasıl yok olduğunu hissedeceksiniz.

Normalin üstünde bir kilodaysanız muhakkak Beslenme ve Diyet Uzmanından destek alarak ve düzenli spor yaparak ideal kilonuza inmelisiniz. Spora başladığınızda, kilo verene kadar da bel ve sırt ağrılarınızı azaltmak adına gerekli egzersizler yapmalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz