Kolesterol Nedir?

Kolesterol kan dolaşımında ve tüm vücudunuzdaki hücrelerde bulunan yumuşak, yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü üretir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL “kötü huylu”) kolesterol, arterlerin iç duvarlarında biriken yağlar ve diğer maddelerle birleşebilir. Arterleri tıkanmış, daraltmış olabilir ve bu durumda kan akış hızınız azaltır. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL ‘iyi huylu’), atardamarda zararlı kolesterol taşır ve kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi kalp sorunlarınızdan korunmanıza yardımcı olur.

Kolesterol Gerçekten Kötü mü?

Kolesterolün kendisinin kötü olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir. Aslında, kolesterol, vücudumuz tarafından sağlıklı tutmak için yaratılmış ve kullanılan birçok maddeden sadece biridir. Yani vücudumuz için belirli bir miktarı gereklidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kolesterol, iki kaynaktan gelen siroz (karaciğer fonksiyonlarının kaybı) bir maddedir. Vücudunuz özellikle karaciğeriniz size ihtiyacınız olanı kadar üretir ve kan yolu ile vücudunuza taşır. Ancak karaciğerin ürettiği dışında et, kümes hayvanları ve tam yağlı süt ürünleri gibi hayvan kaynaklı gıdalarda da bulunur. Doymuş ve trans yağlı yemek yediğinizde karaciğeriniz daha fazla kolesterol üretir.

Fazla kolesterol arter duvarlarının tabakaları arasında plak oluşturabilir, bu da kalbin kan dolaşımını zorlaştırır. Bu plak kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Eğer kalbi besleyen bir atardamar engellenirse kalp krizine neden olabilir. İki tür kolesterol vardır: “iyi” ve “kötü” özellikle kötü olanı kroner (kalbe temiz kan taşıyan damar) kalp hastalığı, kalp krizi veya felç riski altına sokabilir. Kandaki kolesterol seviyelerini bilmek önemlidir. Sağlıklı beslenme seçimleri yapmak ve egzersizi arttırmak, sağlığınız açısından önemli ilk adımlardır. Bazı insanlar için, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini azaltmak için kolesterol düşürücü ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Sigara, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi diğer risk faktörlerine sahipseniz, bu risk daha da artar. Her bir risk faktörünün seviyesi ne kadar yüksek olursa, o faktör o kadar çok genel riski etkiler. Yaş, cinsiyet, aile sağlığı geçmişi gibi faktörler de bu durumu tetikleyebilir.

Kolesterolü Olanlar Diyet Yapabilir mi?

İnsanların sağlığı açısından oldukça ciddi bir problem olan kolesterolü tedavi yöntemlerinden biri de diyet olarak bilinmektedir. Günümüzde pek çok insan kötü kolesterol seviyesini düşürebilmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için diyet programı uygulamakta ve kilo vermektedir. Fakat bu gibi durumlarda hastaların kendi başına değil, mutlaka bir diyetisyene danışarak uzman kontrolünde diyet yapması ve kendisi için uygun olan besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Genellikle her insan için bir günde alınması gereken kalori ve besin değerleri değişebilmektedir. Çoğu zaman uzmanlar tarafından kişinin yaşı, kilosu, cinsiyeti, sağlık değerleri ve boy-kilo durumu göz önünde bulundurularak bir diyet listesi hazırlanırken, kolesterol değerleri de yine diyet listesinde etkili bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda kolesterol diyeti uygulanırken kişinin fazlalık kilolarını vererek ideal kilosuna ulaşması ve yağlı besinler tüketmemesi önem teşkil etmektedir. Uygulanan diyet neticesinde kilo kaybı olduğunda yeniden test yapılarak kolesterol düzeyine bakılmakta ve bu şekilde kolesterolü de dengede tutabilmek mümkün olmaktadır.

Kolesterolü olan hastaların diyet yaparken dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunurken, bunlardan biri de yağ kaynaklarını sınırlandırmasıdır. Yarım yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri tüketmeli, yağsız olan et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarına yönelmelidir. Ayrıca kolesterolü yükselten tüm besinlerden uzak durarak diyet listesi dışına çıkmamaya da özen göstermelidir. Hastalar bu sayede hem kolesterol seviyesini kontrol altına alabilmekte, hem de ideal kilosuna ulaşabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz