Steroid lipid kısaca yağ, bütün hayvanların kan yapısında bulunmaktadır. Hormonların düzenli çalışması ve hücre aktiviteleri için de yağ gereklidir. Düşük kolesterol sıklıkla görülen bir durum değildir. Ancak kolesterol eksikliği de bazı insanlarda görülebilen bir durumdur.

Kalp hastalıkları ve damar hastalıklarının oluşmasının temel nedenlerinden biri de yüksek kolesteroldür. Kolesterol sadece hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Hayvansal gıdaların fazla tüketilmesi ve duş yağ alımının yüksek olması kan kolesterol seviyelerinde yükselmeye neden olmaktadır. Vejetaryen kişiler ve çok az hayvansal gıdaları tüketen kişilerde yüksek kolesterol ve kalp damar hastalıkları çok nadir görülmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kolesterolü Yükselten Besinler

Yapılan son çalışmalar diyetle alınan kolesterolün kan kolesterol seviyelerine çok fazla etkisi olmadığını göstermektedir. Kolesterolden ziyade diyetle doymuş yağ alımının kan kolesterol seviyelerini daha fazla yükselttiği bildirilmiştir. Genellikle kolesterol içeriği yüksek olan besinlerin doymuş yağ oranı da yüksek olduğu için diyetle hayvansal gıda alımın kısıtlanması gerekmektedir. Günlük beslenme planında 200 mg’ a kadar kolesterol alımı yeterlidir.

  • Yumurta Sarısı

Yumurta ‘örnek protein’ olarak adlandırılmaktadır. Çünkü yumurta proteinlerinin %100 ü vücut proteinlerine dönüşmektedir. Ayrıca yumurtanın sağlığımız için faydalı olan doymamış yağ içeriği doymuş yağ içeriğinden yüksektir. 50 gram (1 adet)  yumurta sarısı yaklaşık 198 mg kadar kolesterol içermektedir. Sabah kahvaltısında yiyeceğimiz 1 yumurta günlük kolesterol ihtiyacının yüzde 70’ini karşılamaktadır. Yumurta sarısında bulunan lesitin yağın sıvıda çözünür hale gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle yumurta damar tıkanıklığına neden olmamaktadır. Haftada 3-4 kez yumurta tüketilmesinin kan kolesterol seviyelerinde olumsuz etki göstermeyeceği bilinmektedir. Aşırı tüketim olduğu taktirde kan kolesterol seviyelerinde yükselmeye neden olabilmektedir.

  • Tereyağı 

100 gram tereyağı günlük kolesterol ihtiyacımızın yüzde 72’sini karşılamaktadır aynı zamanda yüksek doymuş yağ içeriğine sahiptir. “Ben 1 günde nasıl 100 gram tereyağı yerim?” diye düşünmeyin. Tereyağını gün içinde yemeklerde, hamur işlerinde, kahvaltıda kullandığınız zaman kolesterolünüzü yükseltecek besinler arasında yer almaktadır.

  • İçyağı ve Kuyruk Yağı

Kolesterol hastaları kesinlikle yemeklerinde iç yağ ya da kuyruk yağı kullanmamalıdır. Hem doymuş yağ içeriği hem de kolesterol içeriği oldukça yüksektir ve kan kolesterol seviyelerini özellikle kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü yükselmesine neden olurlar.

  • Karides

Karides de kolesterol bakımından oldukça zengin bir hayvansal besindir. Ülkemizde her ne kadar karides tüketimi sınırlı olsa da, 100 gram karides günlük kolesterol ihtiyacımızın yüzde 65’ini karşılamaktadır. Aynı şekilde kalamar da yüksek kolesterol içeriğine sahiptir. Kalamarın kızartılarak yenilmesi ise daha fazla doymuş yağ alımına neden olmaktadır.

  • Karaciğer

Kolesterol hastalarının kesinlikle uzak durması gereken hayvansal ürünlerin en önemlilerinden biri de karaciğerdir. 100 gram karaciğer yetişkin bir insanın kolesterol ihtiyacının 2 katı kadarını içermektedir. Karaciğer, beyin ve diğer sakatatların tüketim mutlaka sınırlandırılmalıdır.

  • Kahvaltılık Gıdalar

Kahvaltılarda büyük bir iştahla yediğimiz sucuk, sosis, salam, tam yağlı peynir gibi yiyecekler de kolesterol bakımından zengindir. Bu yüzden bu yiyecekleri de ölçülü bir şekilde, Beslenme ve Diyet Uzmanı tavsiyelerine göre tüketmelisiniz.

  • Peynir

Protein ve kalsiyum bakımından önemli bir yere sahip olan tam yağlı peynir de kolesterol içeriği yüksek olan yiyeceklerden biridir. Kolesterol seviyelerini yükseltmede besinlerin doymuş yağ içeriği kolesterol içeriğinden daha etkilidir. Bu nedenle peynir tüketiminde yarım yağlı, az yağlı ve az tuzlu peynirleri tercih etmelisiniz. İlerleyen yaşlarda kolesterol problemi varsa süt tüketiminde de yarım yağlı olanların tercih edilmesi gerekmektedir.

Önemli Not: Yazılan tavsiye niteliği taşımaktadır. Kolesterolü yüksek olan kişilerin Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşerek kişiye özel beslenme programı oluşturmaları gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz