Genellikle besinlerin içeriğinde yer alan lutein, karaton ailesinden bir tür antioksidan olarak bilinmektedir. İnsan vücudu için gerekli olan antioksidanlardan lutein, sağlık açısından faydalı olan bir maddedir.

Sarı renkte olan çeşitli bitkilerde bulunan lutein, insan sağlığına sunmuş olduğu faydaların yanı sıra bitkiler için de gereklidir. Bitkilerde, zararlı mavi ışınlara karşı koruyucu bir kalkan oluşturan bu madde, özellikle de havuç gibi kökü olan besinlerde bulunmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Lutein Nedir?

Karoten familyasından olan lutein, bitkilerde doğal olarak bulunan bir maddedir. Potansiyel bir antioksidan olarak da ifade edilen lutein, devamlı ve düzenli olarak kullanıldığında sağlık açısından büyük faydalar sağlayabilmektedir. Üstelik sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahip olan bu madde, pek çok uzman tarafından tavsiye edilmekte ve takviye olarak da alınabilmektedir.

Lutein Hangi Besinlerde Bulunur?

Lutein, pek çok sebzenin içeriğinde bulunabilen bir antioksidandır. Çoğunlukla zeoksantin ile beraber bulunan lutein, bazen vücut tarafından da zeoksantine dönüştürülebilmektedir. Lutein içeren besinler ise; havuç, pazı, roka, mısır, bal kabağı, brokoli ve marul gibi sebzelerdir. Ayrıca ıspanak da lutein zengini olan bir bitki olarak bilinmektedir. Sağlıklı beslenme açısından gerekli olan bu bitkiler, insan vücudunun ihtiyacı olan luteini karşılayabilme niteliğine de sahiptir.

Öte yandan yumurtanın sarısı da içeriğinde bol miktarda lutein bulundurmaktadır. Hatta yumurtaya sarı rengini veren de lutein maddesi olarak ifade edilmektedir. Her insanın diyet listesinde yer alması gereken bu besinler, daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşulabilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilebilmesi açısından gereklidir. Ayrıca bir insanın yeteri kadar lutein alamaması halinde vücudun antioksidan ihtiyacı da karşılanmayabilmektedir.

Lutein içeren besinlerin mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi önemlidir. Mevsimi dışında kimyasallar sayesinde yetiştirilen bu sebzelerin herhangi bir faydası olmadığı gibi zararı da dokunabilmektedir.

Pek çok diyetisyen tarafından belirtilen Luteinin faydalarından bahsetmek gerekirse; iyi bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle bedendeki serbest radikalleri gidermesi, yaşın ilerlemesinden kaynaklanan katarakt ve dejenerasyon gibi göz problemlerine karşı koruyucu bir etki göstermesi, yine başka bir göz problemi olan sarı nokta hastalığına iyi gelmesi, kalp sağlığını hastalıklara karşı koruması ve daha sağlıklı bir cilt yapısı elde edilmesine yardımcı olması olarak gösterilebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz