Maden suyu ve soda, günümüzde oldukça sık tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Her ikisinin de mideyi rahatlatma özelliği bulunduğundan pek çok insan tarafından tüketilmektedir. Ancak maden suyu ile sodanın aynı şey olup olmadığı konusu da hemen hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Maden suyu ile soda arasındaki fark, maden suyunun mineral bakımından zengin ve saf oluşudur.

Maden suyunun içeriğinde çözülmüş mineral sıvılarının yer aldığı elementler bulunmaktadır. Soda ise yalnızca içme suyunun içerisinde karbonhidrat ilave edilmesiyle elde edilmektedir. Dolayısıyla maden suyunda oldukça fazla mineral bulunurken, sağlık açısından oldukça faydalı olan bu elementler sodanın içeriğinde bulunmamaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Fark

Maden suyu ile soda farkı genelde birçok insan tarafından merak edilmektedir. Maden suyu ile soda ayrımı genellikle maden suyunun içeriğindeki minerallerle yapılmaktadır. Soda, herhangi bir içme suyunun bikarbonat ve karbondioksit karıştırılmış hali olarak bilinmektedir. Maden suyu ise tümüyle doğal bir içecek olmasıyla bilinmektedir. Maden suyunun içeriğinde de bikarbonat ve karbondioksit bulunmaktadır. Ancak bununla beraber kalsiyum, magnezyum, sülfat ve bu gibi mineraller de oldukça fazla bulunmaktadır.

Maden suyu ile soda farklı genellikle içeriğindeki bileşenlerden anlaşılmaktadır. Tadı da görüntüsü de birbirine çok yakın olduğundan çoğu zaman karıştırılabilmektedir. Günümüzde pek çok diyetisyen her insanın günlük diyeti için maden suyu ve sade soda tüketimini önermektedir.

Maden Suyu ve Sodanın Faydaları

Maden suyunun faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çoktur. İnsanların günlük mineral ihtiyacını karşılayabilmeleri konusunda tam bir kaynak olarak gösterilen maden suyu, insan sağlığına önemli faydalar sağlayabilmektedir. Örneğin; mide ve bağırsak sistemini rahatlatması, kilo vermeye yardımcı olması, cildi gerginleştirmesi ve pürüzsüzleştirmesi bu suyun faydaları arasında yer almaktadır.

Sodanın faydaları da en az maden suyu kadar fazladır. Hazımsızlık konusunda destek sağlayan soda, zihin açmakta ve kronik yorgunluğa iyi gelmektedir. Kötü kolesterolü düşürmesi ve kalp hastalıklarının önüne geçmesi de yine bu sodanın insan sağlığına olan faydaları olarak gösterilebilmektedir.

Sağlıklı beslenme açısından önemli bir yere sahip olan soda ve maden suyu, günlük olarak tüketilmelidir. Ancak faydalarını görebilmek için yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. fazla tüketildiği takdirde faydadan çok zarara neden olabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz