Mango Nelere İyi Gelir?

Mango, özellikle Asya kıtasının başından sonuna kadar hem ruhsal hem de sağlık açısından önemli bir yere sahip. Filipinler, Hindistan ve Pakistan ülkelerinin ulusal meyvesi olarak anılıyor. C vitamini oranı ve antioksidan etki gösteren polifenoller, gallotanin, mangiferin gibi fitokimyasallar ve beta-karoten miktarı yüksek olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Görme gücünün korunmasında ve sindirime yardımcı olmasıyla da biliniyor. Ayrıca mango vücuttaki serbest radikal hasarın etkisizleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Mango, sağlıkla ilgili çoğu rahatsızlığın giderilmesine, proteinlerin ve sindirim sisteminin etkin çalışmasına yardımcı olacak enzimler içeriyor. Özellikle diyet liflerinin daha uzun süreli etki gösteren yararları oluyor. Bunun yanında kolon kanserinin gelişimi, kalp hastalıklarının, tip 2 diyabetin ve divertikül ile ilgili hastalıkların ve kanser oluşum riskini azaltıyor.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yapılan laboratuvar testlerine göre, mangonun içinde bulunan bir bitki hormonu olan lupeol, cilt kanserinin ve prostat kanseri oluşumuna karşı önemli bir rol üstleniyor. Beta-karoten (serbest radikal hasarı etkisizleştirici etkileri olan güçlü bir antioksidan) zengini mango, yaşa bağlı olarak gelişen sarı nokta hastalığının (görme kaybı ile ilgili bir hastalık) önlenmesine yardımcı oluyor.

Mangoda Hangi Vitaminler Bulunur?

Mango düşük kalori yüksek lif içeriğinin yanı sıra A, K, C, B2, B6, E vitaminleri ve folik asit içermektedir.

Orta büyüklükteki bir mango, insanın günlük olarak alması tavsiye edilen miktardaki C vitamininin üçte ikisini tek başına karşılıyor. C vitamini, bağışıklık sisteminin etkin çalışmasında, ayrıca soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı oldukça etkili bir vitamindir.

Mango Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Mümkün olduğunca taze mango tüketmelisiniz. Mango, hızlı çürüyen bir meyve türüdür. Bu nedenle de satın aldığınızda çok bekletmemelisiniz.
  • Orta düzey yumuşaklıkta bir mango tercih etmelisiniz. Ne çok yumuşak ne de çok sert bir mango olmalı.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz