Meme kanseri, kadınlarda en çok görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Süt bezlerinde ya da sütü meme ucuna taşıyan kanallarda gelişen meme kanseri, pek çok faktör neticesinde kontrolsüz olarak çoğalan ya da çeşitli organlara yayılma potansiyeline sahip olan hücrelerden meydana gelen bir tümöral hastalık olarak tanımlanmaktadır. Meme kanserine yakalanan hastalar için sağlıklı beslenme oldukça önemli olurken, bu süreçte hastaların beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmesi ve sıfırdan başlaması gerekmektedir. Ayrıca bu gibi durumlarda profesyonel bir yardım alınması da gerekebilir.

Meme Kanseri Olan Kişilerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Meme Kanseri Olan Kişilerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Meme Kanseri Olan Kişilerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Meme kanseri olan onkoloji hastalarının sağlıklı beslenme düzeni oluşturması adeta hayati bir önem taşımaktadır. Bu süreçte öncelikle hastaların alkolü tamamen bırakmış olması ve doymuş yağlardan, kuyruk yağından ve bu gruptaki diğer yağlardan da uzak durması oldukça önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Meme kanserinde beslenme ehemmiyet gösterilmesi gereken bir konu olurken, bu alanda yapılan bazı araştırmalar, bazı besinlerin meme kanseri üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin; nohut, kırmızı fasulye, soya fasulyesi gibi bakliyatların kanseri önleyici bir etkisi olduğu düşünülürken, aynı zamanda lahana, nar gibi meyvelerin de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Meme kanserinde beslenme açısından önemli olan diğer besinler ise; yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, roka, ıspanak gibi sebzeler, kırmızı meyveler, üzüm, karadut, böğürtlen gibi meyvelerdir. Öte yandan hastaların bu dönemde sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına gerekli olan vitamin ve mineralleri alması oldukça önemlidir.

Meme Kanserinde Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Meme Kanserinde Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?
Meme Kanserinde Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Meme kanserinde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Pek çok diyetisyen, bu dönemde hastaları yüksek kalorili, şekerli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durması, süt ve süt ürünlerinin düzenli bir şekilde tüketilmesi ve kilo alımına dikkat etmeleri konusunda uyarmaktadır. Ayrıca hazır gıdalardan uzak durmaları, düzenli olarak zeytinyağı tüketmeye özen göstermeleri önemlidir. Bu gibi beslenme önerilerin dikkat edilebilmesi adına hastaların yapabileceği en kolay şey, kendi durumuna göre sağlıklı bir beslenme programı hazırlamasıdır. Hasta bu şekilde hangi besinden ne kadar tüketmesi gerektiğini, hangi besinlerden uzak durması gerektiğini ve nasıl beslenmesi gerektiğini bilecektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz