Sağlıklı beslenme olarak önemli noktalardan biri de metabolizma hızıdır. “Su içsem yarıyor” ya da “Ne kadar yesem de kilo alamıyorum” diyorsanız bu durum tamamen metabolizmanızın sergilemiş olduğu performans ile alakalıdır.

Metabolizma Hızı Nedir?

Çevrenizde pek çok insanın bu cümleleri kurduğuna şahit olmuş olabilirsiniz. Hatta siz spor yapıyor ve doğru beslenmeye çalışıyorken yanınızda yemek yemesine rağmen kilo almayan biri varsa sinirleriniz de bozulabilir. Fakat bu durum metabolizma hızı ile ilgilidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Metabolizma hızının en basit tanımı, bir insanın hiçbir aktivitede bulunmasa bile harcamış olduğu günlük enerji miktarı şeklindedir. Eğer metabolizmanız normalden hızlı çalışıyorsa yemek sindirim sisteminiz hızlı bir şekilde çalışıyor ve ne kadar yemek yerseniz yiyin kilo almıyor durumuna gelirsiniz. “Su içsem yarıyor” diyenler için de bu durum tam tersidir, yani metabolizma hızı normalin altındadır.

Nasıl Hızlandırırsınız?

Metabolizması hızlı olan bir birey hiçbir şekilde kilo almaz aksine verebilir. Sindirim sisteminizi ve metabolizmanızı güçlendirmek tamamen size bağlıdır. Metabolizmayı hızlandırma için bazı püf noktaları uygulayabilirsiniz.

Metabolizma hızınızı arttırmak ya da ideal hızına kavuşturmak için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Bu beslenme alışkanlıklarını kazanmak ve size en uygun beslenme programını öğrenmek için bir diyetisyen yardımı alabilirsiniz.

Ara öğün alışkanlığı edinmek oldukça önemlidir. Az fakat sık yemek, kilo problemi yaşayan kişiler açısından oldukça önemlidir. Metabolizmayı hızlandırma yolları içerisinde kazanılabilecek en iyi alışkanlık ara öğün tüketmek olacaktır. Gün içerisinde toplamda 6 öğün tüketmeye özen göstermelisiniz. Kısa sürede metabolizmanızın hızlandığını sizlerde hissedeceksiniz.

Günde en az 2 litre su tüketmek de önemli püf noktalardan biridir. Vücudunuzdaki bütün sistemlerin düzgün çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Doğru oranda su tüketmemek yalnızca vücut sistemlerinizin ve metabolizmanızın zarar görmesine neden olacaktır.

Gününüzü kahve ile değil kahvaltı ile başlatmalısınız. Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Metabolizmanızın uyanmasını sağlar. Sağlıklı beslenme kurallarından ilki düzenli uyku ve kahvaltı öğünüyle güne başlamaktır.

Haftada en az 3 defa egzersiz yapmalısınız. Her gün belli zaman dilimlerinde yapılacak olan sporların geri dönüşümü sizler açısından oldukça iyi olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz