Mide bulantısının birçok sebebi olabilir. Ancak mide bulantısı genellikle stres, anksiyete, alkol tüketimi, migren, araba tutması gibi durumlardan çoğu zaman kaynaklanmaktadır. Bu saydıklarımızın dışında özellikle hamilelerde sabahları mide bulantısı sıklıkla görülebilmektedir. Bazı besinler mide bulantısını tetiklerken bazı besinler de mide bulantısına iyi gelmektedir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Gıdalar

  • Zencefil

Zencefil hamilelikte görülen mide bulantısı ve araba tutmasından kaynaklanan mide bulantılarına iyi gelmektedir. Günde 2 bardak zencefil çayı içmeniz mide bulantısını hafifletecektir. Zencefil çayı hazırlarken toz zencefil yerine taze zencefil tercih edilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Limon

Çoğu hamile kadın, bu dönemde görülen mide bulantısını gidermek için limon yemektedir. Limonun ekşi tadı mide bulantısına iyi gelmektedir. Zencefil çayının içine sıkacağınız yarım limon mide bulantısının geçmesine yardımcı olacaktır.

  • Yoğurt

Köy yoğurduna tuz ve limon ile karıştırıp çok yoğun kıvamlı bir ayran yaparak tüketebilirsiniz.

  • Kolay Sindirilen Besinler

Yağlı ve kokusu ağır yiyecekleri bulantınızın olduğu dönemlerde tüketmemelisiniz. Bunların yerine az yağlı, protein oranı yüksek ekşi ya da az tuzlu yiyecekler yiyebilirsiniz. Haşlanmış patates ve tuzlu ayran tercih edebilirsiniz.

  • Aç Kalmamalısınız

Bulantınızın olduğu dönemlerde kendinizi aç bırakmamalısınız. Midenizin boş kalması mide bulantısını daha da arttıracaktır.

  • Su: 

Mide bulantısının şiddetlenmesinin bir nedeni de sıvı kaybıdır. Bu yüzden bulantı yaşadığınız dönemlerde su içmeye dikkat edin. Kafeinli içeceklerden uzak durun. Suyu içerken de yavaş yavaş içmeyi tercih etmelisiniz.

  • Elma: 

Elma lifli bir yiyecektir. Lifli yiyeceklerin çoğu da mide bulantısına iyi gelmektedir. Bulantı dönemlerinde elma yiyebilirsiniz. 1 elmayı dilim dilim, yavaş yavaş yiyebilirsiniz.

  • Nane: 

Nane de mide bulantısına iyi gelmektedir. 3-4 tane nane yaprağını çiğneyerek bulantının arttığı dönemlerinde vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

  • Leblebi

Leblebiyi az miktarda tüketmek mide asidini azaltarak bulantıyı engelleyecektir.

  • Proteinli Yiyecekler

Mide bulantısı bazen protein eksikliğine bağlı olarak gelişmektedir. Protein eksikliğine bağlı olarak gelişen mide bulantısı durumlarında et ve hayvansal protein kaynaklarını yemek istemeyebilirsiniz. Bunların yerine 1 avuç fındık, fıstık, badem karışımı yiyebilirsiniz. Bu protein eksikliğine bağlı olarak gelişen mide bulantısı durumlarında işe yarayabilir.

Bu yiyecekler mide bulantısına iyi gelmektedir. Eğer mide bulantınız günlerce devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz