Mide Yanması Nedir?

Miden ve Yemek borusu arasındaki kas düzgün çalışmadığı zaman, midede bulunan asit ve yiyecekler, tekrardan yemek borusuna doğru döner. Gelen asit yemek borusunun iç yüzeyini kaplayan mukozaya zarar verir yanma, ekşime ve acıma hissine neden olur. Yanma hissi çeneye ve boğaza doğru yayılır, acı, ekşi bir tat hissedilir.

Mide Yanması Olanlar Bu Besinleri Tüketmemeli

Mide yanmasının önüne geçmek için uyumadan önce yiyecek ve içecek tüketmemeye dikkat edilmelidir. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalı. Mide yanmasına neden olan yağlı yiyecekler tüketimini azaltmalı, ağır yağlı, fazla kremalı veya soslu gıdalar tüketmemelisiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kafein içeren içeceklerden kahve, çay, kola mideye zarar vermektedir. Mide yanması sorunu yaşıyorsanız kafeinsiz içecekler tüketmelisiniz. Meyve suları asitli olduğundan sulandırarak içmeyi tercih edebilirsiniz. Mide asidi üretimini tetikleyen acı baharatlar ve nane tüketimini sınırlandırmalısınız.

Çiğ soğan, alkol, et suyu ile yapılmış çorba mide asidini arttırmaktadır. Bu besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Mide Sorunu Yaşayanlar Bu Besinleri Tercih Edebilir

Mide sorunu yaşıyorsanız tercih edeceğiniz besinler lahana, patates, maden suyu, ıspanak, baklagil, muz, zeytinyağı, kızarmış ekmek olmalıdır. Lahana midede oluşan ülser ve gastrit hastalıklarda etkili bir besindir. Salatası yapabilir ya da suyunun içilmesi tercih edilebilir. Patates çiğ haldeyken mide yanmasını engellemektedir. Suyun sıkılarak su, havuç suyu gibi besinlerle karıştırılıp içilebilir.

Maden Suyu Mide Asidini Yok Eder

Maden suyu ise mide asidini yok etmektedir. Zeytinyağını çiğ olarak içtiğinizde yiyeceklerin mideden kısa sürede atılmasını sağlamaktadır. Muz ise mide yanmasını azaltan bir meyvedir. Kızarmış ekmek de midedeki aşırı asidi kurutmakta ve yanma hissini ortadan kaldırmaktadır. Bazı besinlerin etkisi ise kişiden kişiye değişebilmektedir. Mide rahatsızlığı olan kişi hangi besini yedikten sonra mide şikayetleri yaşadığını, hangi tür besinleri tükettiğinde rahatladığını kendi gözlemleriyle belirleyebilir.

Mide yanma şikayeti olan kişiler, yenmemesi gereken besinlere dikkat ederek ve bu tür besinleri tüketerek kendilerini koruyabilirler.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz