Kronik bir sağlık sorunu olarak tanımlanan MS hastalığı, günümüzde oldukça sık rastlanılan hastalıklardan biri haline gelmiştir. Yorgunluk, uyku bozuklukları, kas sertliği, dengesizlik gibi semptomlarla kendini gösteren MS hastalığı, uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri ve beslenme programı sayesinde en aza indirgenebilmektedir.

MS hastaları, beslenme düzeninde gerçekleştirmiş oldukları bazı değişiklikler sayesinde hastalığın tedavisine ve daha fazla ilerlememesine yardımcı olabilmektedir. Örneğin; daha az karbonhidratlı besinlerin hastalığında tedavisinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı da MS hastalığında beslenme oldukça önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

MS Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

MS hastalığında beslenme, karbonhidratlardan uzak, doymuş yağlardan kısıtlı beslenmek ve katı yağların yerine sıvı yağlarla beslenmek üzerine olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre bitkisel sıvı yağlar MS hastalığının ilerlemesini yavaşlatırken, tedavi sürecini de kısaltmaktadır.

MS hastalarının beslenmesi, gün içerisinde farklı zamanlarda meyve ve sebze tüketmek, günlük yağ alımını azaltmak, omega3 ve omega6 alımını artırmak, sık sık turşu yemek, salatalarda sirke tercih etmek ve sabah akşam zerdeçal tüketmek üzerine olmalıdır.

Tüm bu hususların yanında MS hastalarının sağlıklı beslenme konusunda oldukça dikkatli olması, Omega3 yağ asidi bakımından zengin olan balık ve balık yağlarının tüketilmesi, daha çok doğal besinlerin tercih edilmesi ve suni besinlerden uzak durulması oldukça önemlidir.

MS gibi önemli bir sağlık probleminde sağlıklı beslenme önemli olduğu kadar spor da önemlidir. Hastanın stresten uzak durulması ya da stresle başa çıkma yöntemlerinin uygulanması gerekirken, sıkıntıları paylaşmak, profesyonel destek almak, gevşeme teknikleri uygulamak, düzenli olarak spor yapmak ve bunun gibi pek çok uygulama, MS hastaları açısından önem teşkil etmektedir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

MS hastalığında beslenme konusunda hastaların pek çok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin; ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidrat bakımından zengin olan besinlerden uzak durulması, basit karbonhidrat olan şeker ve şekerli besinlerin tüketiminden kaçınılması önemlidir. Ayrıca tereyağ, margarin gibi katı yağlardan uzak durulması, sosis, salam, sucuk ve benzeri işlenmiş, sun gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

MS hastalığının tedavisinde belirli bir beslenme programı uygulanmalı ve başlı başına bu programa dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlarda diyetisyenlerden profesyonel bir destek almak ve beslenme programına uzman kontrolünde devam etmek de dikkat edilmesi gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz