Muz, besin değerleri açısından oldukça zengin olduğundan sindirim bozuklukları, kalp hastalıkları, depresyon, premenstrüel sendrom ve mevsimsel duygulanım bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.

Geçmişten Günümüze Muz

Muz yetiştirildiği bölgelere göre farklı isimlere sahip olmuştur. Hindistan’da bilgelerin muz bitkilerinin gölgesi altında meditasyon yapmasından dolayı muza “Akıllı Adam Meyvesi” denmiştir. Araplar ise toplu halde duran muzu bir el ve parmaklarına benzettikleri için muza parmak anlamına gelen “banan” ismini vermişlerdir. Bu meyve yetiştiği bölgelere göre renk ve boyut farklılığı gösterebilmektedir. Yeryüzünde 600’den fazla muz çeşidi olduğu bilinmektedir. Olgunlaştıkları zaman sarı, kırmızı ya da mor renkte olabilmektedir. Muz dalından koparıldıktan sonra hızla olgunlaşabilen bir meyvedir. Oluşumunu tamamlandığında içindeki nişasta şekere dönüşür ve bu da muzun tatlılaşmasını sağlar.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Muz Kaç Kaloridir?

Muz bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif içerir. Muz ayrıca A vitamini, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini gibi vitaminler ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor,
bakır, çinko ve florür gibi mineraller açısından zengindir. Muz içinde glisin, triptofan, lizin, lösin, treonin, arginin gibi temel amino asitler de bulunmaktadır. Orta boy bir muz yaklaşık 130 kalori içerirken büyük boy bir muz yaklaşık 146 kalori içerir. Muz oldukça sağlıklı ancak enerji düzeyi yüksek bir meyvedir. Bu nedenle kilo kaybı programlarında mutlaka porsiyon kontrolü sağlanarak tüketilmelidir.

Muzun Faydaları

 • Muz iyi bir enerji kaynağıdır.
 • Yeterli miktarda tüketildiğinde kilo kaybını kolaylaştırır. Diyet sürecinde tatlı isteğine en sağlıklı çözümdür ve iştahı baskılar.
 • Lif ve prebiyotik olan FOS ( frukto-oligosakkarit) içeriğiyle sindirim sistemi problemlerini düzenler.
 • Dirençli nişasta içeriği yüksektir. Dirençli nişasta bağırsakta kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini artırır ve bağırsak sağlığını korur. Dirençli nişasta, kan şekeri kontrolü için de oldukça önemlidir.

 • Depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur. İçeriğindeki triptofan vücutta mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonine dönüşerek duygu durumunu düzeltir.
 • İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kalbi çeşitli rahatsızlıklardan korur. Kasların gevşemesini sağlar. Spor sonrası kas sağlığı için iyi bir tercihtir.
 • B6 vitamini içeriğiyle iyi uyumanızı sağlar.
 • Mide ülserine karşı oldukça faydalıdır.
 • Sigaranın bırakılmasında oldukça etkilidir. Muz içerdiği B-6 ve B-12 vitaminleri sayesinde nikotin eksikliği hissini azaltır.
 • Muz böbrek kanserini önleme konusunda oldukça faydalıdır.
 • Sivrisinek ısırıklarının da yaranın üzerine muz kabuğu konulduğu zaman kaşınma ve ağrı hissini gidermektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz