Narı tatlı nar ve ekşi nar olarak ikiye ayırabiliriz. Fazla kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumun temel sebebi ise midede şişkinlik meydana getirmesidir. Midede şişkinlik meydana getirse bile ayarında tüketirseniz mideyi kuvvetlendirecektir. Akciğerlerde bulunan toksinlerin atılımını hızlandırır. Pek çok balgam sökücü narın içeriğinde bulunan asetilsisteinden yapılmaktadır.

Bilindiği gibi narın insan sağlığı açısından faydalarını anlatmak başlı başına bir kitap yazmak anlamına geliyor. Çünkü pek çok alanda bir ilaç olarak da kullanılabilir. Bunlar arasında en az bilinen faydası ise kanser hücrelerinin gelişmesini engellemesidir. Aynı zamanda kalp sağlığını da olumlu olarak etkiler. Bilinmesi gereken bir diğer artısı ise kolesterol seviyesini düşürdüğüdür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Son dönemlerde yapılan araştırmalar cilt kanseri ve prostat kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı da etkili bir şekilde kullanıldığını gözler önüne sermiştir.  Her ne kadar turunçgiller sınıfında yer almasa da onlarla beraber kışın suyunun tüketilmesi gerekmektedir.  Damar tıkanıklığı bulunan orta yaşın üzerindeki insanlar tarafından da yoğun olarak kullanılması tavsiye edilir. İçerisinde bol miktarda B vitamini, C vitamini ve potasyum bulunur.

Narın Kabuğunda da Şifa Var!

Bu şifalı meyvenin kabuğunda bulunan bazı kimyasal maddelerde doğrudan tüketildiği zaman şifalı etkiler göstermektedir. Bu sebepten suyunu sıkarak içtiğinizde kabuğunun da suyun içerisinde karışmasına dikkat edebilirsiniz.

Nar suyu antioksidan özellik bakımından yeşil çayı ona katlamıştır. Bu özelliği ile de kansere karşı korunmak adına bu şifalı bitkiden gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz.

Fazla Nara Dikkat

İçerdiği bazı kimyasal maddelerden dolayı bağırsak hassasiyeti bulunanlar için olumsuz etkiler oluşturabilir. Bunun yanı sıra hamile kadınların ve küçük çocuklarında çok fazla tüketmemeleri gerekir. Sadece nar için bütün şifalı meyvelerin de fazla tüketilmesi faydadan daha ziyade zararın meydana gelmesine neden olabilir.

Diyette Nar Nasıl Tüketilmeli?

Nar en çok sevilen meyvelerden biri olurken, doğru ve dikkatli bir şekilde tüketildiğinde de insan sağlığına önemli faydalar sağlayabilen bir meyvedir. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan narın düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde kilo vermeye yardımcı olması ve özellikle de obezite hastalarına fayda sağlaması mümkün olacaktır.

Antioksidan ve lif konusunda oldukça zengin meyvelerden olan nar, bu özellikleri ile vücuda tokluk hissi kazandırmakta ve gereğinden fazla besin tüketiminin önüne geçmektedir. Narın bu gibi faydaları pek çok insan tarafından “Diyette nar nasıl tüketilmeli?” sorusuna yanıt aratırken, bu gibi durumlarda insanların bir diyetisyenden destek alması ve bu doğrultuda tüketim yapması gerekmektedir.

Diyette nar tüketimi genellikle öğün aralarında ya da akşam yemeğinden önce olması önerilmektedir. Lifli yapısı sayesinde bağırsakların hareketlenmesini sağlayan narın günde 1 adet olacak şekilde ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca akşam yemeğinin fazla tüketilmemesi adına yemekten 15:00 ya da 16:00 gibi saat aralıklarında 1 adet narın ya da 1 adet nar suyunun tüketilmesi faydalı olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz