İnsan sağlığı açısından narın faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Günümüzde birçok insanın severek tükettiği bu meyve, diğer pek çok besinde olduğu üzere özenli ve dikkatli bir tüketim gerektirir. Çünkü fazla tüketilmesi halinde narın faydasından çok zararıyla karşılaşmak kaçınılmazdır.

Narı tatlı nar ve ekşi nar olarak ikiye ayırabiliriz. Fazla kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumun temel sebebi ise midede şişkinlik meydana getirmesidir. Midede şişkinlik meydana getirse bile ayarında tüketirseniz mideyi kuvvetlendirecektir. Akciğerlerde bulunan toksinlerin atılımını hızlandırır. Pek çok balgam sökücü narın içeriğinde bulunan asetilsisteinden yapılmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bilindiği gibi insan sağlığı açısından narın faydalarını anlatmak başlı başına bir kitap yazmak anlamına geliyor. Çünkü pek çok alanda bir ilaç olarak da kullanılabilir. Bunlar arasında en az bilinen faydası ise kanser hücrelerinin gelişmesini engellemesidir. Aynı zamanda kalp sağlığını da olumlu olarak etkiler. Bilinmesi gereken bir diğer artısı ise kolesterol seviyesini düşürdüğüdür.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar cilt kanseri ve prostat kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı da etkili bir şekilde kullanıldığını gözler önüne sermiştir.  Her ne kadar turunçgiller sınıfında yer almasa da onlarla beraber kışın suyunun tüketilmesi gerekmektedir.  Damar tıkanıklığı bulunan orta yaşın üzerindeki insanlar tarafından da yoğun olarak kullanılması tavsiye edilir. İçerisinde bol miktarda B vitamini, C vitamini ve potasyum bulunur.

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?
Narın Faydaları Nelerdir?

Narın faydalarını birkaç maddede özetlemek gerekirse;

  • Güçlü bir antioksidan olarak bilinen nar, insan bedeninin çeşitli hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olur. Hücreleri serbest radikallere karşı koruması, kanser gibi hastalıkların önüne geçmesi, enfeksiyon ve yaşlanma belirtilerini minimuma indirmesi narın faydalarındandır.
  • A, C ve E vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan bu meyve, aynı zamanda antiral ve antitümör özellikleri taşır. Bununla beraber çinko, fosfor, demir ve magnezyum gibi bileşenleri bünyesinde barındırırken, şeker içeriğine de dikkat edilmesi gereken bir meyvedir.
  • Nar, kan damarlarını koruma, gençleştirme ve bu sayede kan-damar sağlığını koruma gibi bir fayda sağlamasıyla bilinir. Bunların dışında kolesterolü dengeleme özelliğiyle bilinen nar, iyi ölçüde kolesterolü yükselterek felç ve kalp krizi riskini düşürmeye yardımcı olur.
  • Sindirim sistemi sorunları üzerinden oldukça etkili olan nar, güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliğiyle bağırsak sistemini olumsuz etkileyen tüm mikroorganizmalara karşı savaşır. Ayrıca şişkinlik, hazımsızlık gibi problemleri ortadan kaldırması, diş etleri enfeksiyonuna karşı savaşması da yine narın faydaları arasında yer alır.
  • Narın içeriğindeki bitkisel hormonlar, kadınlarda homon dengesi sağlamasıyla bilinir. Dolayısıyla menopoz dönemindeki kadınlar için nar tüketimi önerilir.
  • Nar çekirdeğinin içeriğindeki vitamin ve mineraller, cildin daha genç ve sorunsuz görünmesine yardımcı olur.

Narın Kabuğunda da Şifa Var!

Narın faydaları yalnızca meyvesiyle sınırlı kalmazken, çekirdeğinin ve kabuğunun da faydaları oldukça fazladır. Bu şifalı meyvenin kabuğunda bulunan bazı kimyasal maddelerde doğrudan tüketildiği zaman şifalı etkiler göstermektedir. Bu sebepten suyunu sıkarak içtiğinizde kabuğunun da suyun içerisinde karışmasına dikkat edebilirsiniz.

Nar suyu antioksidan özellik bakımından yeşil çayı ona katlamıştır. Bu özelliği ile de kansere karşı korunmak adına bu şifalı bitkiden gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz.

Fazla Nara Dikkat!

Fazla Nara Dikkat!
Fazla Nara Dikkat!

İçerdiği bazı kimyasal maddelerden dolayı bağırsak hassasiyeti bulunanlar için olumsuz etkiler oluşturabilir. Bunun yanı sıra hamile kadınların ve küçük çocuklarında çok fazla tüketmemeleri gerekir. Sadece narın faydaları için değil, diğer bütün şifalı meyvelerin de fazla tüketilmesi faydadan daha ziyade zararın meydana gelmesine neden olabilir.

Diyette Nar Nasıl Tüketilmeli?

Nar en çok sevilen meyvelerden biri olurken, doğru ve dikkatli bir şekilde tüketildiğinde de insan sağlığına önemli faydalar sağlayabilen bir meyvedir. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan narın düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde kilo vermeye yardımcı olması ve özellikle de obezite hastalarına fayda sağlaması mümkün olacaktır.

Antioksidan ve lif konusunda oldukça zengin meyvelerden olan nar, bu özellikleri ile vücuda tokluk hissi kazandırmakta ve gereğinden fazla besin tüketiminin önüne geçmektedir. Narın bu gibi faydaları pek çok insan tarafından “Diyette nar nasıl tüketilmeli?” sorusuna yanıt aratırken, bu gibi durumlarda insanların bir diyetisyenden destek alması ve bu doğrultuda tüketim yapması gerekmektedir.

Diyette nar tüketimi genellikle öğün aralarında ya da akşam yemeğinden önce olması önerilmektedir. Lifli yapısı sayesinde bağırsakların hareketlenmesini sağlayan narın günde 1 adet olacak şekilde ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca akşam yemeğinin fazla tüketilmemesi adına yemekten 15:00 ya da 16:00 gibi saat aralıklarında 1 adet narın ya da 1 adet nar suyunun tüketilmesi faydalı olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz