Son yıllarda artan obezite hastalığı, özellikle 10 ile 25 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde görülüyor. Aşırı kilolu olma, hastalıklı kilo olma olarak görülen bu rahatsızlık, beraberinde şeker, guatr, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların da ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kilolu Çocuklar Başarısız Olabiliyor

Obezite hastalığının yaygınlaşmasıyla birlikte aileler, çocuklarının kilo almasından korkmakta fakat çocuklarının “tombul” gözükmesini sevimli ya da sağlıklı bularak, bu duruma engel olmamaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki aşırı kilolu olmak bir rahatsızlıktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Çocukların çok küçük yaşlarda orantısız bir şekilde kilo alma durumunu yaşaması hem sosyal hem de okul yaşantılarını etkilemektedir. Kilolu olan çocuklar, diğer akranları tarafından dışlanabilmekte, alay konusu olabilmektedir. Zaman içerisinde bu çocuklar içine kapanma, sosyal çevreden uzaklaşma, özgüven eksikliği yaşama gibi depresyon belirtileri göstermekte ve hatta çocukluk depresyonu yaşayabilmektedir. Dolayısıyla çocukların okul yaşamları da etkilenmektedir. Kilolu olan çocuklar, kişisel ve okul yaşamlarında başarısız olabilmektedir.

Çocuklarda Obezite

Çocuklarda aşırı kilolu olma hastalığı ciddi bir sağlık problemidir. Bu problemin aşılması için mutlaka bir hekim desteği alınmasıdır. Aşırı kilolu olan çocukların depresyona girme ve kendilerine zarar verme olasılığı yüksek olduğu için uzman hekim takibinde kilo verme programı uygulaması gerekmektedir. Aileler de bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Günümüzde her 3 çocuktan 1’i, aşırı kiloludur ve buna bağlı olarak da her 3 çocuktan 1’i okul ve aile yaşamında problemlerle, sorunlarla mücadele etmektedir. Aileler, çocuklarının kilo sebebiyle problem yaşadığını anlayamayabilir. Bu durumda mutlaka bir diyetisyen ve psikolog desteği alınmalıdır.

Çocuklarda Obezitenin Zararları

Sağlıklı beslenme bakımından ailelerin bilinçlendirilmesi, bu konudaki temel adımlardan biri olacaktır. Çünkü çocuklarda görülen obezitenin zararlarının başında, ciddi sağlık problemlerinin oluşması vardır. Obez çocukların sindirim ve bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Dolayısıyla çeşitli rahatsızlıklar görülebilmektedir.

İlerleyen yaşlarda çocuklar çeşitli sinir hastalıklarına da yakalanabilmektedir. Çocuklardaki obezitenin önüne küçük yaşlarda daha kolay bir şekilde geçilebilmektedir. Çeşitli sağlıklı beslenme programlarıyla düzenli ve dengeli bir yaşama geçiş sağlanabilmektedir. Tedavi sürecinde ailelerin bilgilendirilmesiyle birlikte aile bağının güçlendirilmesi hedeflenmekte ve bu süreçte aile ortamındaki yaşam standartlarının kalitesi arttırılmaya çalışılmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz