Çeşitli tıbbi durumlar veya beslenme şekli ödeme neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun ödemi azaltmanın ilk yolu diyette sodyum alımının sınırlanmasıdır. Günlük beslenme planında sodyum alımı azaltılmalı, lif alımı ve su tüketimi artırılmalıdır. Ödemi azaltmaya yardımcı besinler sayesinde ödem tedavisi kolaylaştırılabilir.

Ödem Atmanıza Yardımcı Olan 9 Besin!

1.Domates

Domates içeriğinin yüzde 90’ı sudan oluşur. Bol miktarda beta karoten, C vitamini, antioksidan likopen ve selenyum gibi vücudumuza faydalı maddeleri içerir. Potasyum ve lif içeriği ile ödemi önemli ölçüde azaltır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

2.Salatalık

Salatalık en fazla su içeren sebzelerdendir. Bunun yanı sıra potasyum içeriğiyle de ödemin atılmasında önemli etki gösterir. Salatalık ayrıca nitrik asit ve enflamatuar enzimlerin üretimini engelleyerek ödemi azaltır. İçeriğinde sülfür ve silikon gibi maddeleri barındıran salatalık, böbreklerde zararlı bir madde olan ürik asidi dışarı atar ve böylece ödeme de iyi gelir.

3.Kayısı

Ödemin azalmasını sağlayan ve vücut su dengesi mekanizmasında rol oynayan iki önemli mineralden biri olan potasyumun en iyi kaynağıdır.

4.Ananas

Doğal diüretik olarak bilinen ‘bromelain’ maddesini içermektedir. Bromelain ayrıca anti-inflamatuar özellik göstererek ödem ve beraberinde oluşabilecek semptomları iyileştirir.

5.Kereviz

Kereviz içindeki fitalitler idrar söktürücü etkiye sahiptir. Ayrıca yüksek lif ve minerak içeriğiyle de ödemin tedavi edilmesini sağlar.

6.Karpuz

Yaz mevsiminin en popüler meyvesi olan karpuz iyi bir idrar söktürücüdür. Karpuz bol miktarda likopen içerir. Ayrıca karpuz antioksidan bir meyvedir. Vücudu toksinlerden arındıran karpuz damarlardaki sıvı ve kan akışını hızlandırmaktadır. Bu sayede vücuttaki fazla sıvının dışarı atılmasını sağlar.

7.Yaban Mersini

Yüksek antioksidan özelliğinin yanında iyi bir idrar sökücü olan yaban mersini, idrar yollarındaki enfeksiyonlara da fayda sağlar.

8.Maydanoz

Bilinen en iyi diüretik sebzelerden biridir. Yüksek C, B1,B2 vitamini ve mineral içeriğiyle ödemi etkili şekilde tedavi eder ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

9.Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum içeriğiyle vücut su dengesini düzenler, K vitamini ve lif içeriğiyle ödemin azalmasını sağlar.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz