Ofiste sağlıklı beslenme dengesini kurabilmek her zaman için daha zordur. Çünkü uzun mesai saatleri içerisinde masa başında oturmak ve bilgisayara odaklı bir şekilde çalışmak, öğle molasını hazır ve hızlı gıdalarla, pratik yiyeceklerle geçirmek kolay değildir. Bu durum zaman içerisinde kilo almanıza ve çeşitli sağlık problemleri yaşamanıza sebep olacaktır.

Ofiste Sağlıklı Beslenme

Ofiste Sağlıklı Beslenme
Ofiste Sağlıklı Beslenme

Ofis ortamında sağlık beslenme düzeni sağlayabilmek için bazı alışkanlıkların kazanılması gerekir. Herkes gibi öğle molasında pratik ve hazır gıdalar tercih etmek yerine kendi beslenmenize uygun yiyecekleri yanınızda taşımayı öğrenmelisiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Her ofis ortamı gerek çalışma şartları gerekse çalışma şekliyle beslenme saatlerinize uyumlu olmayabilir. Bununla beraber öğle yemeği şirket tarafından karşılanan ve bu doğrultuda sunulan yemek servisi de size uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda ofiste sağlıklı beslenme için bazı püf noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Nerede çalışırsanız çalışın, fiziksel aktivite ile yaptığınız beslenme programını desteklemeniz son derece önemlidir. Gerek çalışma ortamınızda gerekse özel hayatınızda daha aktif olabilmek için masa başında yapabileceğiniz egzersizleri keşfetmeniz gerekir. Bu konuyla alakalı olarak internet ortamından faydalanabilirsiniz. Ofiste beslenme şeklinize uyumlu egzersiz hareketlerini çalışırken bile yapabilirsiniz. En basit yapacağınız egzersiz, asansör yerine merdiven kullanmak ya da ofis içerisinde 10 kere merdivenleri inip-çıkmak olacaktır.

Güne kahvaltı yaparak başlamayı ve düzenli uyku uyumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Düzenli uyku ve kahvaltı alışkanlığı elde etmek çalışanların beslenmesi açısından en önemli püf nokta olacaktır. Metabolizmanızın uyanması, daha zinde, dinamik ve dinç olmanız için kahvaltıyı atlamamalısınız. Kahvaltı öğününü atlamak ve bunun yerine “Ofise gidince bir şeyler atıştırırım” demek, kan şekerinizin düşmesine neden olacaktır. Üstelik tüketeceğiniz besinler direkt olarak ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi karşılamayacağı için gün boyu kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Ofiste Sağlıklı Beslenmenin 7 Püf Noktası

Ofiste Sağlıklı Beslenmenin 7 Püf Noktası
Ofiste Sağlıklı Beslenmenin 7 Püf Noktası

Çalışma hayatında yapılan yanlış ve düzensiz beslenmeler insan hayatında pek çok farklı sağlık sorununa yol açabilir. Bunların en başında kilo alımı, insülin direnci ve obezite gibi hastalıklar gelirken, düzensiz olarak uzun zaman boyunca devam eden beslenme alışkanlıkları farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Üstelik tüm bu sağlık sorunları ofis çalışanlarının hem özel hayatını hem de çalışma hayatını olumsuz olarak da etkileyebilir.

Ofiste sağlıklı beslenme konusunda size önerebileceğimiz püf noktalarsa şunlardır:

Dengeli Bir Beslenme Sağlayın!

İlk olarak yeterli ve dengeli beslenmenin önemini anlamak gerekir. Aşırı kilolardan kurtulmak, düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir. Bununla beraber çalışırken de size büyük ölçüde fayda sağlayacak dikkat ve konsantrasyonu artırabilmek için antioksidan ve Omega3 içeriği zengin olan besinler tüketmeniz gerekir.

Ofis çalışanlarının kısa sürede kilo almasına neden olan en kötü alışkanlıklardan biri fast food, sağlıksız atıştırmalıklar ve şeker içerikli içecekler tüketmektedir. Şekerli içeceklerin yerine bol bol su ve sağlıklı içecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca uzun çalışma saatlerinde birçok ofis çalışanı ara öğünleri atlayabilirken, bu durumun da önünde geçmeniz gerekebilir.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin!

Ofiste sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kahvaltıyı ihmal etmemektir. Birçok uzmana göre günün en önemli beslenme saati kahvaltıdır. Güne ve özellikle de işe kahvaltı yapmadan başlamak kişinin sağlığını, gün içerisindeki performansını ve hatta enerjisini büyük ölçüde etkileyebilir. Börek, poğaça gibi hazır gıdalar yüklü miktarda karbonhidrat ve yağ içerdiğinden gün içinde uyku ve yorgunluk hissine neden olacaktır. Bu gibi besinler yerine peynir, zeytin, domates, salatalık, yumurta gibi sağlıklı ve organik besinler tüketebilir, sağlıklı beslenme dengesi kurabilirsiniz.

Öğünleri Atlamayın!

Öğün atlamak elbette ki sadece kahvaltıya mahsus bir durum değildir. Çoğu zaman yoğun iş temposu nedeniyle öğle yemeğini ya da ara öğünlerini atlayabilen çalışanlara rastlayabilmek de mümkündür. Bu gibi durumların önüne geçilmesi, her öğünde tam ve dengeli bir şekilde beslenme sağlanması son derece önemlidir. Ofiste sağlıklı beslenme iş ortamındaki konsantrasyonu ve odaklanma sorunlarını ortadan kaldırarak daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

Yanınızda Kuruyemiş Bulundurun!

Çoğu zaman atlanan ara öğünler için en iyi çözüm yollarından biri kuruyemiş tüketimidir. Bu nedenle çalışırken yanınızda ceviz, badem, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi çeşitli kuruyemişler bulundurmanızda fayda var. Bu sayede gün içinde vücudun ihtiyaç duyacağı enerjiyi karşılamış, hatta konsantrasyonunuzu artırmış olursunuz.

Sağlıklı Besinler Tüketin!

Uzun mesai saatleri içerisinde fast food ve atıştırmalıklar tüketmek birçok çalışanın en kötü beslenme alışkanlıklarından biridir. Ofiste sağlıklı beslenme için yapılması gereken en önemli şeylerden bir diğeriyse bu alışkanlıklardan vazgeçmektir. Az yağlı sebze yemekleri, salatalar, bol miktarda su tüketimi, kuruyemiş ve meyveler ofiste sağlıklı beslenme konusunda size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Yürüyüş ve Hareketi İhmal Etmeyin!

Ofiste sağlıklı beslenmeyle beraber yeterli oranda hareket etmek de son derece önemlidir. Bu gibi durumlarda öğle yemeğini iş yerine sipariş etmek yerine dışarda yemeyi tercih edebilir ya da molalarınızı kısa yürüyüşlerle taçlandırabilirsiniz. Ayrıca oturduğunuz yerden yapabileceğiniz egzersizler de hareketsizliğinizin önüne geçebilir.

Diyetisyen Desteği Alabilirsiniz!

Eğer bu konuda bilinçsizseniz uzman bir diyetisyen desteği de alabilirsiniz. Diyetisyenler bu konuda daha detaylı bilgiye sahiptir ve tam anlamıyla ofis yaşamanıza göre sizlere bir beslenme sunacaklardır.

Vücudunuza gerekli olan besinleri sağlıklı ve dengeli bir şekilde aldığınızda ve gerekli sporu yaptığınızda hem kilonuzu kontrol altına alabilecek hem de sağlıklı, fit bir vücuda çalışırken de sahip olabileceksiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz