Bütün anne ve babalar çocuklarının sağlıklı beslenmesini ve sağlıklı birer birey olmasını isterken, bazı beslenme hatalarına neden olabilmektedir. Özellikle okul çağındaki çocukların beslenmesi konusunda bazı hatalar yapılabiliyor. Anne babaların çocukların bazı besinleri verirken her ne kadar niyetleri iyi olsa da, fayda sağlamak yerinde zarar vermekte ve ileriki yaşlarında çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına vesile olmaktadır.

Okul öncesi ya da okul çağındaki çocuklarda görülen en yaygın beslenme problemi yeme bozuklukları ve iştahsızlık olmaktadır. Ebeveynlerin bu gibi durumlarda çocuğa baskı yapması yerine sakin ve sabırlı olması, çocuğun sevebileceği şekilde yemesine yardımcı olması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Okul çağındaki çocukların beslenmesinde en sık yapılan hatalardan bahsetmek gerekirse; yemek yemeyen çocuğa zorla yedirmeye çalışmak, ödül olarak abur cubur verilmesi, yeni alışkanlık edineceği besinlere karışık bir şekilde başlanması, kahvaltısız güne başlaması gibi durumlar, en sık yapılan hatalardandır.

Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesinde Sık Yapılan 6 Hata!

 • Kahvaltı Yaptırın!

Okul çağındaki çocuklarda beslenme açısından hayati bir önem taşıyan kahvaltı öğünü, çocukların gelişimine ve büyümesine önemli ölçüde katkı sağlayan bir öğündür. Dolayısıyla bu öğünün alışkanlık edinmesi de oldukça önemlidir.

 • Beslenme Çantası Hazırlayın!

Okula çağındaki çocukların beslenmesinde dikkat edilecek bir başka konu ise beslenme çantasıdır. Bu çantanın içerisinde;

 • Süt/yoğurt ve taze meyve
 • Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler (kavrulmamış) ve kuru meyve 
 • Ev yapımı tahıllı poğaça veya kek (zeytinyağı kullanılmalı) 
 • Ayran/kefir ve tam tahıllı 🥛kraker(şekersiz)/galeta/grissini 
 • Tam tahıllı/tam buğday ekmek + peynir ile hazırlanmış sandviç/tost
 • Beslenme çantasının vazgeçilmezi olarak mutlaka su bulunmalı.

Beslenme çantasında neler bulunmalı? Çocukların okulda beslenmesinde nelere dikkat edilmeli? vb. gibi soruların cevapları için sağdaki instagram postumu okuyabilirsiniz.

 • Akşam Yemeğini 8’de Sonlandırın!

Sağlıklı beslemenin kurallarından biri de akşam yemeğini saat 8’de sonlandırmaktır. Çocukların bu saatten sonra yedikleri gıdalar fayda sağlamazken, aksine sağlık açısından zararlı olmaktadır.

 • Suyu İhmal Etmeyin!

İster okul çağında olsun ister yetişkinlik çağında, su 7’den 70’e herkesin tüketmesi gereken bir besindir. Bu nedenle küçük yaşlarda alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

 • Mevsim Sebze ve Meyveleri Tüketmeyi Alışkanlık Haline Getirin!

Diyetisyenlere göre meyve ve sebzeler, çocuğun gelişimine katkı sağlayan önemli gıdalardandır. Çocuğun bu gıdalara alışabilmesi için birlikte tüketilmesi, seveceği şekillerde hazırlanması gerekmektedir.

 • Sağlıksız ve Hazır Gıdalardan Uzak Durun!

Bir çocuğun diyetinde sağlıksız ve hazır gıdaların kesinlikle bulunması gerekmektedir. Bu gıdaların herhangi bir besin değeri olmazken, aksine gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Okul çağında olan çocukların beslenmesi sağlıklı besinlere yönelik olmalı, meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmeli, kahvaltı öğününü kesinlikle atlanmamalı, yağlı ve fast food tarzı besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca bu yönde bir uzmandan yardım alması da mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz