Ramazan ayının gerekliliklerinden olan oruç tutmak, sağlıklı ve baliğ olan her Müslüman üzerine farz olan bir ibadettir. İnsanlar oruç tutarken neredeyse 16 saat kadar aç ve susuz kaldığından, vücut enerji depolarını boşaltmaktadır. İftar ile sahur arasında yapılan yanlış beslenmeler de oruçluyken halsizlik ve yorgunluğa sebep olabilmektedir. Dolayısıyla insanların daha sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmesi ve oruçluyken daha zinde kalabilmesi için sağlıklı beslenme konusuna büyük ehemmiyet göstermesi gerekmektedir.

Sahur Yapmayı İhmal Etmeyin!

Sahur Yapmayı İhmal Etmeyin!
Sahur Yapmayı İhmal Etmeyin!

Ramazan ayında sahur yapılmadığında açlık süresinin uzaması ile beraber oruçluyken halsizlik ve konsantrasyon bozuklukları kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu nedenle oruçluyken halsiz kalmamak için mutlaka sahur yapılmalı, uzun süre tokluk hissi sağlayabilmek için yumurta, süt, peynir gibi besinleri tüketmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yeterli Su Tüketimini Unutmayın!

Ramazan ayında sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de yeterli miktarda su tüketimidir. Çay ve kahve gibi kafein içerikli sıvılar vücuttan sıvı atımını sağladığından bunların yerine daha çok su tüketilmeli ve iftar ile sahur arasında en az 8 bardak su tüketilmelidir.

Öğünlerinizi Az Az ve Yavaş Yavaş Tüketin

Su ve bir kase çorba ile orucu açtıktan sonra 15 dakika dinlenmek, sindirimi destekleyerek vücuda zaman tanır. Ardışık ve hızlı yeme alışkanlığı, hemen sonra uyku eğilimini artırabilir ve kişiyi yorgun hissettirebilir. İftar ile sahur arasında, meyve, yağlı tohumlar ve yoğurt veya kefir gibi besleyici ara öğünler eklemek, günlük besin ihtiyaçlarını dengeli bir şekilde karşılamaya yardımcı olabilir.

Basit Şekerlerden ve İşlenmiş Gıdaları Tüketmeyin

Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünleri, yüksek tuz ve yağ içeriği sebebiyle sahurda tüketildiğinde vücutta daha fazla susama hissi oluşturabilir. Ayrıca şeker ve şeker ilaveli ürünlerin tüketimi, kan şekerinin hızla yükselip ani düşüşlere neden olabilir. Bu ani kan şekeri düşüşleri, konsantrasyon kaybı, yorgunluk ve uyku hali gibi olumsuz etkilerle sonuçlanabilir, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir.

Bu Besinleri Tüketin!

Bu Besinleri Tüketin!
Bu Besinleri Tüketin!

Oruçluyken halsiz kalmamak için tüketilmesi gereken bazı besinler bulunmaktadır. Örneğin; zeytinyağı, fındık, badem gibi doymamış yağlar, balık, sebze ve meyveler, iftardan sonraki ara öğünlerde lif içerikli besinler tüketmek, gün içerisinde daha enerjik hissetmeyi sağlayacaktır.

Hareketsiz Kalmayın

Fiziksel aktivite sırasında artan serotonin ve endorfin hormon seviyeleri, pozitif duyguları artırır ve iyi bir gece uykusunu teşvik eder. Örneğin, iftardan yaklaşık bir saat sonra yapılacak orta tempolu 45-50 dakikalık bir yürüyüş sindirimi hızlandırır, enerji seviyelerini artırır ve derin bir uyku için uygun bir ortam sağlar.

Bağırsak Sağlığınıza Dikkat Edin

Özellikle oruç tutulan ilk günlerde beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve yetersiz sıvı ile lif alımı kabızlık riskini artırabilir. Bu durum, gün içinde şişkinlik ve rahatsızlık hissine neden olabilir. Kabızlığı önlemek için sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotası oldukça önemlidir, çünkü bağırsakta bulunan yararlı mikroorganizmalar mikrobiyotayı oluşturur ve sindirim sağlığını destekler. Ayrıca, bağırsak mikrobiyotasının serotonin gibi ruh halini olumlu etkileyen hormonların salınımına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, düzenli olarak kefir gibi probiyotik içeren besinler tüketmek ve lif açısından zengin Akdeniz tipi beslenmeyi tercih etmek önemlidir.

Öte yandan gerektiğinde uzman bir diyetisyenden yardım alınmalı ve belirlenen beslenme programına uyulmalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz